5 zdjęć z... Barletty

16 maja 2015 08:34
Barletta to niewielkie senne miasteczko. Znajdziemy tutaj jednak wszystko co charakterystyczne dla Włoch: świetne muzeum sztuki, niezwykłe zabytki architektury, doskonałe jedzenie, pyszne lody i mocne espresso.
Reklama
Barletta oddalona jest zaledwie o godzinę drogi od Bari - głównego miasta i stolicy regionu Apulia. Warto się tutaj wybrać aby odetchnąć od zgiełku wielkiej metropolii. Lokalne restauracje serwują przepyszne i niedrogie dania. Dominują owoce morza. Jednak ucztę dla podniebienia najlepiej zostawić sobie na wieczór. Wcześniej warto udać się na spacer po mieście.

1. Corso Vittorio Emanuele

To główna ulica ciągnąca się niemal przez całą historyczną część miasta. Wzdłuż niej stoją dostojne klasycystyczne gmachy kamienic. W ich witrynach ulokowały się eleganckie sklepy z modą, kawiarnie i lodziarnie. Ale znaleźć też można apteki w starym stylu. Przy ulicy jest Wieża Zegarowa i stojący naprzeciw niej Kościół Św. Jakuba z XI w.

2. Teatro Curci

Budynek pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Już wtedy stanowił ważne centrum kulturalne miasta. Do tej pory obywają się tutaj konkursy muzyczne, koncerty i spektakle. To miejsce jest rocznie odwiedzane przez blisko 30 tys. widzów.

3. Bazylika Świętego Grobu

Plac, przy którym stoi surowa bryła świątyni jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań mieszkańców. Zwłaszcza wieczorami jest tutaj gwarnie - wielką popularnością cieszą się bowiem okoliczne lodziarnie. Szczególnie godną polecenia jest Galateria Sveva.

4. Katera Najświętszej Maryi Panny

Stoi na miejscu dawnej rzymskiej świątyni Neptuna. Pierwsza chrześcijańska budowla stanęła tutaj już w III w. n.e. Kościół wybudowano jednak sześć stuleci później. Obecny budynek to efekt przebudowy, której dokonano ok. 1350 r. Dzwonnica z każdej strony wygląda nieco inaczej.

5. Zamek

Warowną twierdzę wybudowali w tym miejscu w X w. Normanowie. W trakcie wypraw krzyżowych miejsce to spełniało z kolei funkcję hostelu dla żołnierzy. Następnie zamek przeszedł we władanie Andegawenów, za których Barletta miała ważne funkcje administracyjne. W trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej znajdowały się tutaj koszary włoskiej armii. Obecnie Castello jest siedzibą Miejskiego Muzeum Sztuki. Jego kolekcja szczególnie interesująca będzie dla wielbicieli włoskiego romantyzmu.

Fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy