×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT sprzeda i wyleasinguje zwrotnie embraery 170


Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę sprzedaży i leasingu zwrotnego sześciu embraerów 170 - wszystkich pozostałych we flocie maszyn tego typu. Nowym właścicielem maszyn została globalna firma inwestycyjna Castlelake. LOT chciał wycofać te samoloty z floty, ale brakuje na nie chętnych.Samoloty objęte umową mają 10-11 lat. Będą nadal operowały zarówno w ramach siatki LOT-u, jak i zostaną przeznaczone na wynajem innym przewoźnikom. 

Transakcje typu "sale and leaseback" to popularny sposób pozyskiwania gotówki i optymalizacji wykorzystywania floty przez linie lotnicze. Przy takiej transakcji przewoźnik sprzedaje samolot firmie leasingowej, która natychmiast wynajmuje go z powrotem linii. Do przewoźnika trafia gotówka za sprzedaż samolotu, w zamian musi jednak płacić miesięczne raty. Sprzedaż i leasing zwrotny ułatwiają wycofanie się z wykorzystywania danych samolotów w dłuższej perspektywie czasoej.

Utylizacja floty embraerów 170 i ich stopniowe zastępowanie jest ważną częścią planu restrukturyzacji - przypomina LOT.

Dzięki umowie z Castlelake LOT zyskał większą elastyczność finansową i operacyjną w zarządzaniu flotą E170. Umowa obejmuje samoloty o numerach seryjnych 17000029 (SP-LDE), 17000035 (SP-LDF), 17000065 (SP-LDG), 17000069 (SP-LDH), 17000073 (SP-LDI) i 17000074 (SP-LDK).

- Sprzedaż i leasing zwrotny samolotów E170 pozwoli nam na większą elastyczność i realne zmniejszenie kosztów operowania na tych maszynach. Zyskujemy też możliwość płynniejszego zastępowania tych samolotów maszynami, które będą lepiej odpowiadały naszym planom rozwoju od 2015 roku - mówi Maciej Dziudzik, członek zarządu LOT-u ds. finansowych. Dodaje: - Stopniowe wycofywanie z siatki najmniejszych samolotów z rodziny Embraera jest też ważnym elementem planu restrukturyzacji.

LOT sprzedał embraery 170 za pośrednictwem firmy Skyworld Aviation, specjalizującej się w organizowaniu tego typu transakcji. Skyworld Aviation ma jedno z największych doświadczeń na rynku, szczególnie w sprzedaży samolotów z rodziny Embraera.

Jak dowiedział się Pasazer.com, LOT nie znalazł chętnych na zakup embraerów wśród innych linii lotniczych, a oferta leasingodawcy była najlepszą, jaką otrzymał przewoźnik. Samoloty embraer 170 są coraz mniej popularne na rynku i trudno sprzedać je innym liniom lotniczym.

LOT miał we flocie maksymalnie 10 embraerów 170. Dwa z nich trafią do linii Air Burkina (SP-LDD już odleciał, a SP-LDA odleci wkrótce). Maszyny o znakach SP-LDB i SP-LDC są zaparkowane na Lotnisku Chopina.

fot. Piotr Bożyk

AKTUALIZACJA 7.5 - Sprecyzowane informacje dotyczące ofert, które otrzymał LOTgość_adad5 - Profil
gość_adad5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie