Symulator lotu na łódzkim lotnisku

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
01 maja 2015 09:06
23 kwietnia br. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał certyfikat zatwierdzenia pierwszego w Łodzi symulatora lotu. Wczoraj (29.04) na lotnisku w tym mieście ośrodek szkoleń lotniczych Bartolini Air uroczyście zainaugurował działalność symulatora.
Reklama

Maszyna została zakupiona przez Bartolini Air w Łodzi przy wsparciu Centrum Obsługi Przedsiębiorcy i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.


- Urządzenie produkcji amerykańskiej firmy RedBird jest urządzeniem unikatowym pod względem technologii. Jego pełna nazwa brzmi RedBird FMX i służy do szkolenia przyszłych pilotów liniowych do tzw. uprawnień do lotów wg wskazań przyrządów. Dzięki zastosowaniu tego symulatora znacząco obniża się koszt szkolenia oraz wpływ na środowisko, ponieważ 40 godzin szkolenia odbywa się w symulatorze zamiast na rzeczywistym samolocie. Daje to także nieporównywalne lepsze możliwości zainscenizowania sytuacji, które na prawdziwym samolocie byłyby zbyt niebezpieczne do wykonania - tłumaczy Bartłomiej Walas z Bartolini Air.

Kolejną zaletą użycia symulatora to możliwość przeniesienia się na dowolne lotnisko czy w dowolną przestrzeń powietrzną na świecie za pomocą kliknięcia myszką. Symulator jest w stanie odtworzyć rzeczywiste warunki panujące w samolotach używanych przez ośrodek Bartolini Air do szkolenia pilotów.

- Innowacyjny charakter tego symulatora polega na tym, że jest to pierwsze certyfikowane urządzenie klasy FNPTII mające tzw. ruchomą platformę, mogącą nie tylko symulować pracę poszczególnych systemów samolotu czy tego, co widzi pilot za oknem, ale także turbulencji, przyśpieszeń czy zmian położenia przestrzennego samolotu. Ten element ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o wyćwiczenie sytuacji tzw. dezorientacji przestrzennej, która jest jednym z poważniejszych czynników wypadkowych w lotach w warunkach braku widzialności zewnętrznej - dodaje Walas.

Mirosław Hermaszewski z dziennikarzami

Szkolenie pod okiem doświadczonego pilota instruktora i byłego pilota PLL LOT kapitana Bogdana Prawickiego rozpoczęło już kilku pilotów. Na symulatorze odbywać się będzie jedynie część całego szkolenia.

Symulator zainstalowany jest wewnątrz terminala łódzkiego lotniska. W uroczystej inauguracji symulatora wziął udział jedyny polski kosmonauta, gen. brygady Wojska Polskiego Mirosław Hermaszewski, który wykonał na nim piętnasto minutowy lot nad wirtualną Łodzią.

Mirosław Hermaszewski podczas lotu na symulatorze

Możliwe jest również komercyjne użytkowanie symulatora.

Bartolini Air to dziś największy certyfikowany ośrodek szkolenia lotniczego w Polsce. Od powstania firmy w roku 2006 ośrodek wyszkolił blisko 500 pilotów zawodowych. Dziś piloci Bartolini Air latają dla renomowanych przewoźników lotniczych na całym świecie. Firma operuje flotą 13 nowoczesnych samolotów szkolno-treningowych bazujących na lotnisku w Łodzi oraz teraz także jednym z najbardziej nowoczesnych symulatorów lotu w Europie.

Fot. Andrzej Wrona
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama