5 zdjęć z... Algieru

1 maja 2015 11:14
Stolica Algierii to dziś rzadko odwiedzane przez turystów miasto. Przed uzyskaniem niepodległości przez ten kraj to tu mieszkało wielu francuskich intelektualistów i pisarzy. Miasto jest dziś zniszczone, ale wciąż da się dostrzec ślady dawnej świetności.
Reklama
Algieria po kilku wojnach domowych stała się zniszczonym, biednym i autorytarnym krajem. Turystów tam niewielu, bo samo zdobycie wizy jest wyzwaniem. Ale choć bardzo zaniedbany, Algier wciąż ma w sobie urok, który kilkadziesiąt lat temu uczynił to miasto ulubionym kierunkiem emigracji francuskiej inteligencji.

1. Kasba


Pełna wąskich uliczek wijących się na zboczach nad portem, Kasba to esencja starego Algieru. Białe fasady budynków, brukowane uliczki, strome schody, a między nimi tętni życie - szkoda tylko, że to najbardziej niebezpieczna dla turystów część Algieru.

2. Nadmorskie bulwary


Algier rozwinął się jako ważny port i do dziś ma takie znaczenie. Wzdłuż umocnionego i silnie uprzemysłowionego (a w dużej mierze zajętego przez wojsko) wybrzeża ciągną się szerokie bulwary, który w przyszłości na pewno zapełnią się kawiarniami i miejscami dla turystów. Na razie są one jednak puste i zdominowane przez ruch samochodowy. Mimo to można znaleźć restauracje z rybami i owocami morza prosto z sieci rybackich.

3. Polski pomnik


Nad Algierem dominuje charakterystyczny Pomnik Chwały i Męczeństwa. To narodowy monument Algierii, upamiętniający krwawą drogę tego kraju do niepodległości. Każdy z trzech filarów ma u podstawy figurę żołnierza przedstawiającego kolejne etapy wojny. Powstał według projektu polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego.

4. Białe miasto


Algier nie bez powodu dorobił się przydomku "Alger la Blanche", czyli "Algier biały". Niemal cała architektura miasta jest w tym kolorze - od najstarszych arabskich budowli i meczetów przez budynki z czasów kolonialnych po nieliczne nowo wybudowane obiekty.

5. Poczta Główna


Poczta główna (Grande Poste) to główny budynek w centrum miasta. Pochodzący z 1910 r. obiekt do dziś wygląda i funkcjonuje niemal tak samo. We wnętrzu można, poza wysłaniem listów, zamówić rozmowę telefoniczną. To też jedyne miejsce w centrum, gdzie można kupić znaczki pocztowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy