Malezja: Nowa linia flymojo zamówi CSeries

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
18 marca 2015 13:15
W Malezji powstaje nowa linia lotnicza. flymojo ma rozpocząć loty w pierwszym kwartale 2016 r. i będzie korzystać z nowych samolotów Bombardiera - CSeries CS100. Przewoźnik skupi się początkowo na rynku połączeń regionalnych czarterowych.
Reklama

Wczoraj (17.3) podczas trwającej wystawy sprzętu lotniczego w Langkawi (LIMA 2015) Bombardier oraz nowa linia flymojo podpisali zobowiązanie do zakupu 20 samolotów CSeries CS100 wraz z 20 opcjami zakupu tych maszyn. Zobowiązanie podpisali Janardhanan Gopala Krishnan, dyrektor zarządzający flymojo oraz Frank Baistrocchi, wiceprezes Bombardier Commercial Aircrafts ds. sprzedaż, w rejonie Azji i Pacyfiku.

flymojo zostanie pierwszym klientem i użytkownikiem samolotów bombardier CS100 w regionie. Wartość przyszłego kontraktu opiewa na kwotę 1,4 mld dolarów amerykańskich i jeżeli opcje zostaną wykorzystane wzrośnie do 2,8 mld dolarów.

Linia flymojo ma być tradycyjnym przewoźnikiem i jest w całości własnością prywatnych inwestorów z Malezji. Jednak zarząd i oficjele odmówili podania szczegółów inwestorskich. Nowa linia będzie bezpośrednio konkurować nie tylko z Malaysia Airlines, która jest w trakcie reorganizacji po dwóch katastrofach, ale także z niskokosztową AirAsia.

Według oficjalnego oświadczenia, przewoźnik wystartuje pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. i będzie obsługiwał rejsy regionalne i czarterowe w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. Głównym hubem linii będzie lotnisko Johor Bahru Senai Airport, a portem uzupełniającym lotnisko Sabah w Kota Kinabalu na Borneo. Warto dodać, że Johor Bahru jest najbliższym malezyjskim miastem przy Singapurze. Wielu Singapurczyków mieszka tam ze względu na niższe koszty utrzymania i tanie mieszkania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/flymojo,cs100,bombardier,media.jpg
Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Do tej pory udało się Bombardierowi wylatać ponad 1050 z zaplanowanych 2400 godzin lotów testowych. Dostawa pierwszego CS100 zaplanowana jest pod koniec 2015 r. Choć według wielu komentatorów branży lotniczej nastąpi ona raczej dopiero w 2016 r.

Zapraszamy do albumu ze zdjęciami "Mock-up kabiny Bombardiera CSeries" oraz do zapoznania się z wywiadem na temat nowej maszyny "Pięć pytań o... Bombardiera CSeries".

Piotr Bożyk
Fot. Bombardier Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama