×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


5 zdjęć z... Nowego Sadu


Nowy Sad to drugie pod względem wielkości miasto Serbii. Jest także stolicą autonomicznego regionu Wojwodiny. Oddalone o ok. 2 godziny jazdy pociągiem z Belgradu, jest doskonałym miejscem na całodzienną wycieczkę.


Miasto może wydać się mało atrakcyjne. Ale to tylko pozory. Dzięki swojej dawnej przynależności do monarchii Habsburgów, stało się ważnym ośrodkiem serbskiej kultury i nauki w XVIII i XIX w. Z tego czasu pochodzi także najwięcej zachowanych tutaj pamiątek.

Obecnie Nowy Sad jest przyjemnym i zadbanym miejscem. Większość jego zabudowy jest oryginalna. Zwłaszcza w trakcie rujnujących Jugosławię wojen domowych udało się uniknąć zniszczeń. Jedynie w 1999 r. zbombardowano kilka strategicznych miejsc: m. in. mosty na Dunaju czy pobliską rafinerię.

1. Trg Slobode i katedra NMP

Plac Wolności to centralne miejsce miasta. Na jego południowym krańcu zobaczymy okazały ratusz. Po przeciwnej stronie stoi z kolei rzymskokatolicka katedra Najświętszej Maryi Panny z imponującą 76-metrową wieżą.

2. Vladičanski Dvor


Idąc szerokim deptakiem Zmaj Jovina dotrzemy do pięknego eklektycznego budynku zwanego Vladičanski Dvor (Pałac Biskupi). Niedawno przeszedł gruntowną renowację, dzięki czemu zachwyca niezwykłym kolorem elewacji i pięknie rzeźbionymi kamiennymi obramieniami okien, które nawiązują do stylu mauretańskiego. Powstał w 1901 r.

3.Synagoga


O historii Nowego Sadu świadczy stojąca do dziś synagoga. Wybudowano ją według projektu Lipota Baumhorna w 1909 r. Jest następczynią czterech wcześniejszych świątyń żydowskich stojących w tym miejscu. Budynek przetrwał praktycznie nienaruszony II wojnę światową. Obecnie mieści się tutaj sala koncertowa.

4. Cerkiew Św. Mikołaja

Cerkiew Św. Mikołaja jest najstarszą w Nowym Sadzie. Choćby dlatego warto powędrować poza ścisłe centrum miasta, by ją zobaczyć. W jej sylwetce zwraca uwagę smukła wieża. Kilkakrotnie ją burzono (ostatni raz w 1862 r.). Jednak dzięki darczyńcom z Rosji udało się ją odbudować. W kościele ochrzczono synów Alberta Einsteina. We wnętrzu warto obejrzeć niezwykły ikonostas pisany przez Pavla Šimićia.

5. Twierdza Petrovaradin 


Nazywana bywa Dunajskim Gibraltarem. Powstała w miejscu, którego strategiczne walory zauważano wielokrotnie w historii. Już Rzymianie posiadali tutaj warownię. Ostatnimi, którzy dokonali gruntownej przebudowy Petrovaradin byli Austriacy. W XX w. służyła m. in. za więzienie polityczne. Obecnie - to jedna z największych atrakcji Nowego Sadu. To tutaj odbywa się także Festiwal EXIT.

Fot. Mirosław Pachowicz
Fot. okładki: Aleksander Cocek (Ratusz; Flickr.com/CC), Ivan Aleksic (panorama; Flickr.com/CC)gość_8e4dd - Profil
gość_8e4dd
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie