Duże cięcia w Etihad Regional

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
19 lutego 2015 07:32
2 komentarze
Llinie lotnicze Etihad Regional nieoczekiwanie poinformowały wczoraj (18.2) o znacznej redukcji swojej siatki połączeń. Pozostaną tylko nieliczne trasy krajowe w Szwajcarii i Włoszech oraz kilka międzynarodowych (z Genewy i Lugano).
Reklama

Linie Etihad Regional powstały w wyniku zakupu przez Etihad Airways 33,3 proc. udziałów w regionalnej szwajcarskiej linii Darwin Airlines. Już wtedy mały lokalny przewoźnik borykał się z poważnymi problemami finansowymi. Z kolei przewoźnik z Półwyspu Arabskiego planował utworzenie w Europie kilku swoich centów przesiadkowych, skąd woziłby pasażerów do swojego głównego hubu w Abu Zabi. Jednym z nich stałby się Zurych. Linią dowożącą (feederem) miał być właśnie Etihad Regional.

Podobną funkcję miał spełniać także Berlin. Planowano nawet połączenie zachodnich miast Polski (Poznania i Wrocławia) ze stolicą Niemiec właśnie w oparciu o dawne Darwin Airlines.

Na uruchomienie nowych połączeń nie zgodziły się jednak wspólnotowe i szwajcarskie urzędy antymonopolowe oraz szwajcarski Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego.

W styczniu bieżącego roku nasiliła się także konkurencja ze strony narodowego szwajcarskiego przewoźnika - SWISS. Pojawiły się wtedy pogłoski, które zostały natychmiast zdementowane, jakoby Etihad Airways chciały zrezygnować z zakupu większej ilości udziału w Darwin Airlines.

Ogłoszone wczoraj (18.2) nagłe wycofanie się Etihad Regional z obsługi ponad 60 proc. swoich dotychczasowych połączeń może zapowiadać znaczące zmiany w linii lub nawet jej stopniowe wygaszanie. Już w styczniu zapowiedziano anulowanie kilku tras międzynarodowych z Zurychu i Genewy. Ponadto zapowiedziano możliwą redukcję zatrudnienia o ok. 20 proc. pracowników.

Ofiarą cięć padają wszystkie połączenia międzynarodowe i krajowe z Zurychu (za wyjątkiem trasy Genewa - Zurych). Nie będzie można polecieć także na żadnym kierunku z i do Niemiec. Ograniczenia pojawią się także na lotach do Francji. Nadal będą realizowane połączenia krajowe i większość europejskich z Genewy i Lugano oraz jedno na terenie Włoch - między Bolzano a Rzymem.

Znaczna część pozostawionych tras międzynarodowych będzie jednak obsługiwana wyłącznie sezonowo, na zasadzie czarter-mix.

Wszystkim pasażerom, których dotknęły anulacje rejsów, Etihad Regional zapewnia zgodne z unijnymi dyrektywami, rekompensaty. Otrzymują oni pełną możliwość zwrotu kosztów zakupionego biletu lub zmianę rezerwacji na lot w dostępnym terminie lub u jednego z partnerów. Z linią można kontaktować się osobiście lub zaczekać na telefon z jej call center. Przewoźnik zapewnia, że wszyscy jego klienci uzyskają niezbędne w tym przypadku świadczenia.
Reklama

Ostatnie komentarze

smolen6 2015-02-19 20:17   
smolen6 - Profil smolen6
A liczyłem, że DWT przejmie Zurych z WRO po upadającym ELO...
gość_dee6b 2015-02-19 17:01   
gość_dee6b - Profil gość_dee6b
a mi jak skasowano lot WRO-TXL-WRO to nie dano alternatywy - i wyboru lotu innym przewoźnikiem tylko oddali mi pienądze....
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama