×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air idzie na giełdę. Drugie podejście


Wizz Air zadebiutuje na giełdzie w Londynie. Jak dowiedział się Pasazer.com, jeszcze dziś przewoźnik prawdopodobnie ogłosi plan pierwotnej oferty publicznej (IPO). To drugie podejście linii do wejścia na parkiet - pierwsze IPO w połowie ubiegłego roku zostało odwołane.


AKTUALIZACJA 10:20

Zgodnie z opublikowanym dokumentem zaoowiadającym wejście na giełdę  (Intention to Float) linia zamierza pozyskać z oferty publicznej 150 mln euro brutto. Dodatkowe fundusze będą pochodzić ze sprzedaży akcji obecnych właścicieli udziałów.

W planach IPO czytamy, że Wizz Air posiadający obecnie flotę 54 samolotów typu airbus A320 planuje jej zwiększenie do 85 sztuk samolotów do końca 2017 roku. Oznacza to wzrost o ponad 15 proc. rocznie w każdym roku w okresie 2015-2017. Wizz Air potwierdza także, iż zmienił zamówienie części nowej floty z samolotów typu airbus 320 na maszyny airbus 321. 

Mają one dołączyć do floty przewoźnika już w tym roku. 

Wizz Air to największa linia lotnicza w Europie Środkowo-Wschodniej, z udziałem w rynku w wysokości 38 proc. 

Wizz lata do 37 krajów. Posiada 18 baz operacyjnych, 106 destynacji i ponad 350 tras.

Przychody za dziewięć miesięcy do 31 grudnia 2014 r. wzrosły o 22 proc., co uwarunkowane było wzrostem liczby pasażerów o ok 18 proc. Nasze kluczowe wskaźniki wydajności operacyjnej wykazały również duże postępy - powiedział cytowany w dokumencie IT József Varadi,  prezes Wizz Aira.

Pierwsze IPO prezes Wizz Aira, József Varadi, ogłosił w maju 2014 r. Linia planowała wtedy pozyskać 200 mln euro, a część swoich udziałów mieli także sprzedać dotychczasowi akcjonariusze Wizz Aira. Przy ogłoszeniu planów IPO linia ujawniła też wyniki finansowe i poinformowała, że w roku rozliczeniowym 2013-14 wypracowała zysk w wysokości 89 mln euro netto przy EBITDAR w wysokości 241 mln euro.

Jednak po niecałym miesiącu IPO zostało odwołane z uwagi na, jak tłumaczyła linia, chwiejną sytuację na rynku lotniczym.

W listopadzie w wywiadzie dla Pasazer.com Varadi podkreślał, że Wizz Air zdecyduje się na drugie podejście do debiutu giełdowego dopiero wtedy, gdy będą ku temu sprzyjające warunki.

- Jesteśmy bardzo samowystarczalni pod względem przepływów finansowych, nie jesteśmy zdesperowani, by zrobić IPO. To raczej wybór strategiczny, który wdrożymy jedynie wtedy, gdy rynek będzie dobry. Nawet jeśli IPO nie nastąpi w ciągu kilku lat, nasz biznes będzie kręcił się tak samo dobrze. Mamy wystarczającą płynność, by sfinansować nasz rozwój, nawet jeśli oferta publiczna nie nastąpi w ciągu wielu lat - zapewniał wtedy Varadi. 

gość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie