×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air wchodzi na giełdę w LondynieWizz Air już w czerwcu chce zadebiutować na giełdzie w Londynie. Pierwotną ofertę publiczną (IPO), która ma wprowadzić akcje przewoźnika na London Stock Exchange, zapowiedział dziś (22.5) podczas wideokonferencji prezes linii, Jozsef Varadi

Varadi nie zdradził, ile akcji planuje wyemitować Wizz Air ani jaka będzie ich cena. Przewoźnik zamierza pozyskać łącznie 200 mln euro brutto ze sprzedaży nowych udziałów. W ramach oferty swoje akcje (nie wiadomo ile) sprzedadzą też dotychczasowi udziałowcy, w tym fundusze inwestycyjne zarządzane przez głównego inwestora Indigo Partners. 

Wizz Air chce przeznaczyć pozyskane z IPO środki na nabycie nowych aktywów, a także na zapewnienie "strategicznej elastyczności w finansowaniu planów przyszłego wzrostu"

- Będziemy nadal rozwijać naszą działalność. Nowe rynki wciąż mogą być stymulowane - mówił podczas wideokonferencji Varadi.W ogłoszeniu o planach IPO czytamy również, że firma dysponująca obecnie flotą 50 samolotów typu Airbus A320 planuje jej zwiększenie do 82 sztuk samolotów do końca 2017 roku. Oznacza to wzrost o ponad 15 proc. rocznie dla floty Wizz Air w każdym roku w okresie 2014-2017.

Jozef Varadi potwierdził, iż 26 złożonych już zamówień samolotów Airbus zostało zmienione na samoloty typu Airbus A321. Mają one dołączyć do floty przewoźnika począwszy od roku 2016. 

Wizz Air, który rozpoczął swoją działalność 10 lat temu, to największa linia lotnicza w Europie Środkowo-Wschodniej, z udziałem w rynku w wysokości 38 proc. Węgierski przewoźnik obecnie lata do 35 krajów. Posiada łącznie 17 baz operacyjnych w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Anna Robaczyńska, Dominik Sipinski
fot. Anna Robaczynskagość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie