×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


QZ8501: Z dna morza wydobyto czarne skrzynki A320


Indonezyjscy płetwonurkowie wydobyli dziś (13.1) drugi rejestrator lotu (czarną skrzynkę) oraz kolejne części kadłuba, skrzydeł oraz silnika Airbusa A320 (PK-AXC) linii AirAsia Indonesia, który rozbił się dwa tygodnie temu - poinformowało ministerstwo transportu Indonezji.


Samolot linii Air Asia lecący z Surabai (Indonezja) do Singapuru rozbił się w Morzu Jawajskim w ostatnią niedzielę 2014 r. (28.12). Na pokładzie airbusa A320 znajdowały się 162 osoby.

Ekipie płetwonurków udało się wczoraj (12.1) wyciągnąć pierwszy rejestrator lotu flight data recorder (FDR), kolejny z nich czyli cockpit voice recorder (CVR) został wydobyty dziś nad ranem czasu polskiego. Czarne skrzynki zostały wyciągnięte dopiero po podniesieniu szczątków samolotu z wykorzystaniem nadmuchiwanych worków zainstalowanych do wraku samolotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/mapa,qz8501,malay,navy.jpg
Mapa pokazująca rozmieszczenie na dnie morza fragmentów samolotu

Urzędnik z Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa Transportu Indonezji (NTSC) powiedział redakcji Flightglobal, że rejestratory CVR oraz FDR, zostaną przekazane do Narodowej Agencji Poszukiwania i Ratownictwa Indonezji (Basarnas), po czym z powrotem trafią do NTSC. Następnie zostaną przetransportowane do Dżakarty gdzie nastąpi odczytanie zapisanych danych.

- Obecnie skupiamy się na przygotowaniu do wyciągnięcia kadłuba samolotu, a także na lokalizacji jednego z silników, który nie uległ całkowitemu rozpadowi. Do tej pory z morza wyłowiliśmy 48 ciał, z czego 35 zostało już zidentyfikowanych - powiedział agencji Reuters Santoso Sayogo z indonezyjskiej komisji badania wypadków lotniczych.

Warto dodać, że 10 stycznia z dna Morza Jawajskiego wydobyto tylną część kadłuba airbusa.
 //www.pasazer.com/img/images/normal/airasia,a320,sin,pbozyk2.jpg

Pogoda mogła być znaczącym czynnikiem w katastrofie airbusa A320 linii AirAsia. Prawdopodobne oblodzenie mogło spowodować uszkodzenie silnika - informowała w ubiegłym tygodniu w specjalnym komunikacie agencja meteorologiczna BKMG Indonezji.

Okazało się także, że samolot być może wcale nie powinien znaleźć się w rejonie zagrożenia, ponieważ leciał na trasie między Surabają a Singapurem bez stosownego zezwolenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule "QZ8501: Oblodzenie możliwą przyczyną katastrofy".

Piotr Bożyk
mapa Twitter (ChiefOfNavy)
Fot. Piotr Bożykgość_fefbd - Profil
gość_fefbd
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie