×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Samolot linii Air Asia rozbił się w Morzu Jawajskim


Samolot linii Air Asia lecący z Surabai (Indonezja) do Singapuru rozbił się w Morzu Jawajskim. Na pokładzie airbusa A320 znajdowały się 162 osoby. Lot QZ 8501 utracił kontakt z wieżą w niedzielę (28.12) o godzinie 6:17 (0:17 czasu polskiego).ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY - 30.12 godz. 10:20

Na pokładzie samolotu znajdowało się 155 Indonezyjczyków, trzech Koreańczyków z południa oraz po jednej osobie z Malezji, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Francuz - Remi Emmanuel Plesel - był pierwszym oficerem na pokładzie samolotu. Kapitanem był Indonezyjczyk Iriyanto.

Do utraty łączności doszło gdy maszyna znajdowała się nad Morzem Jawajskim. 

We wtorek w godzinach rannych czasu polskiego poinformowano o odnalezieniu szczątków samolotu unoszących się na Morzu Jawajskim w pobliżu indonezyjskiej części wyspy Borneo. W wodzie wypatrzono m.in. fragmenty kadłuba, tratwy ratunkowe oraz kamizelki ratunkowe. Służby zlokalizowały także kilka unoszących się na wodzie ciał.

Indonezyjska marynarka podniosła już z wody jedno ciało oraz elementy samolotu, m.in. zbiorniki z tlenem i kamizelki ratunkowe. Trwają wysiłki w celu zebrania jak największej liczby części, a być może także ciał ofiar jeszcze dzisiaj.

Przedstawiciele agencji poszukiwawczej z Indonezji potwierdzają, że samolot najprawdopodobniej znajduje się na dnie morza. Jeśli tak jest, w podniesieniu kadłuba będą musiały pomóc inne kraje - Indonezja nie dysponuje odpowiednim sprzętem.


W momencie zniknięcia samolotów z radaru w niedzielę pogoda nad Morzem Jawajskim była bardzo burzowa. O godz. 6:12 czasu lokalnego piloci poprosili kontrolerów o zgodę na zwiększenie wysokości przelotowej do 38 tys. stóp (ponad 11,5 km), co miało pozwolić na uniknięcie przelotu przez chmury. Piloci zwrócili się również o lekką zmianę trasy przelotu. Przed zniknięciem z radaru nie odebrano sygnału alarmowego.

Ostatnia znana pozycja samolotu została ustalona nad Morzem Jawajskim pomiędzy miastami Tanjung Pandan (na wyspie Belitung) i Pontianak (na Borneo).

Rejs wykonywał airbus A320 o znakach rejestracyjnych PK-AXC. Maszyna ma nieco ponad 6 lat i przeszła ostatni zaplanowany przegląd 16 listopada br. Jak poinformowały władze, w momencie zniknięcia z radarów w zbiornikach samolotu było jeszcze paliwo na ok. 4 godziny lotu. Start z Surabai nastąpił o godz. 5:35 czasu lokalnego (z 15-minutowym opóźnieniem; 23:35 czasu polskiego). Lądowanie było zaplanowane na godz. 8:30 czasu singapurskiego (1:30 czasu polskiego).

fot. Dominik Sipiński, Paweł Cybulakgość_42560 - Profil
gość_42560
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie