×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


QZ8501: Odnaleziono czarne skrzynki i kadłub A320


Indonezyjscy płetwonurkowie odnaleźli dziś (11.1) rejestratory lotu (czarne skrzynki) i kadłub samolotu Airbus A320 (PK-AXC) linii AirAsia Indonesia, który rozbił się dwa tygodnie temu - poinformowało ministerstwo transportu Indonezji.


Samolot linii Air Asia lecący z Surabai (Indonezja) do Singapuru rozbił się w Morzu Jawajskim w ostatnią niedzielę 2014 r. (28.12). Na pokładzie airbusa A320 znajdowały się 162 osoby.

Ekipie płetwonurków nie udało się jednak wyciągnąć rejestratorów lotu, ponieważ znajdują się one pod szczątkami rozbitego airbusa. Kolejna próba ma nastąpić jutro po ich podniesieniu z wykorzystaniem nadmuchiwanych worków zainstalowanych do wraku samolotu oraz dźwigu zamontowanego na statku ratunkowym.

- Trzy statki popłynęły w miejsce sygnałów wysyłanych przez rejestratory. Dzięki temu mogliśmy potwierdzić w 100 proc. współrzędne i miejsce lokalizacji czarnych skrzynek. Jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające, to mam nadzieję, że ich wydobycie rozpocznie się jutro (12.1) rano po podniesieniu kadłuba samolotu - powiedział agencji Reuters Santoso Sayogo z indonezyjskiej komisji badania wypadków lotniczych.

Warto dodać, że wczoraj (10.1) z dna Morza Jawajskiego wydobyto niedawno zlokalizowaną tylną część kadłuba airbusa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airasia,a320,sin,pbozyk2.jpg
Pogoda mogła być znaczącym czynnikiem w katastrofie airbusa A320 linii AirAsia. Prawdopodobne oblodzenie mogło spowodować uszkodzenie silnika - informowała w ubiegłym tygodniu w specjalnym komunikacie agencja meteorologiczna BKMG Indonezji.

Okazało się także, że samolot być może wcale nie powinien znaleźć się w rejonie zagrożenia, ponieważ leciał na trasie między Surabają a Singapurem bez stosownego zezwolenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule "QZ8501: Oblodzenie możliwą przyczyną katastrofy".

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_3015b - Profil
gość_3015b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie