Boeing: B787-8 jako ecoDemonstrator

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
20 listopada 2014 15:40
Boeing B787 "ecoDemonstrator" rozpoczął testowanie w locie ponad 25 nowych technologii mających na celu poprawę parametrów ekologicznych lotnictwa komercyjnego w każdej fazie lotu.
Reklama

Realizowany przez Boeinga program ecoDemonstrator, przyspiesza testowanie, doskonalenie i wykorzystywanie nowych technologii oraz metod, które mogą poprawić wydajność i zmniejszyć hałas. Nowy cykl testów, przy użyciu samolotu B787-8 Dreamliner o oznaczeniu ZA004, pozwoli ocenić działanie oprogramowania i technologii łączności związanych z wydajnością operacyjną; bezprzewodowe czujniki pozwalające na ograniczenie okablowania, udoskonalenia aerodynamiki i kontroli lotu dla osiągnięcia niższego zużycia paliwa oraz powłoki skrzydeł, która redukuje oblodzenie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,b787,ecodemonstrator,press1.jpg
- EcoDemonstrator koncentruje się na technologiach, które mogą poprawić wydajność linii lotniczych oraz zmniejszyć zużycie paliwa, emisję zanieczyszczeń i poziom hałasu. Poprzez program ecoDemonstrator Boeing inwestuje w innowacje przekładające się na korzyści dla środowiska i naszych klientów - powiedział Ray Conner, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes .

Testy B787 ecoDemonstrator obejmują:
  • NASA Airborne Spacing dla procedur dolotowych (ASTAR) w celu zwiększenia wydajności lądowań,
  • Nowe czujniki gazów cieplarnianych opracowane we współpracy z Japan Airlines,
  • Raporty dotyczące turbulencji generowane w czasie rzeczywistym we współpracy z Delta Air Lines, mające na celu złagodzenie skutków umiarkowanych lub większych turbulencji, czego efektem jest poprawa wydajności i komfortu pasażerów,
  • Systemy ILS (Instrument Landing System) dla nowych i starszych samolotów mające na celu optymalizację lądowań i zmniejszenie zużycia paliwa,
  • Pokładowa sieć czujników bezprzewodowych (On-Board Wireless Sensor Network) oraz mechaniczno-elektroniczne mikro systemy (Micro Electro Mechanical Systems), mające na celu zredukowanie okablowania i zmniejszenie wagi,
  • Drzwi dostępu na skrzydło wykonane z przetworzonego włókna węglowego zastosowanego w B787 w celu obniżenia kosztów materiałów i zredukowania odpadów fabrycznych.
W lipcu tego roku B787 ecoDemonstrator zakończył loty techniczne, w których testował w w locie akustyczny, ceramiczny i kompozytowy wylot powietrza z silnika (acoustic ceramic matrix composite nozzle) zaprojektowany przez Boeinga w celu ograniczenia wagi i hałasu. Testy te były częścią programu Continuous Lower Energy, Emissions and Noise (CLEEN) prowadzonego przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa FAA. Jest to pięcioletni program finansowany przez jego uczestników.

W 2011 r. w ramach programu ecoDemonstrator, przy użyciu B737 Next-Generation linii American Airlines, przetestowano 15 technologii, w tym nową technologię "Advanced Technology Winglet", która obniży zużycie paliwa w nowym B737 MAX nawet o 1,8 proc.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,b787,ecodemonstrator,press2.jpg
W 2015 r. w ramach programu ecoDemonstrator przetestowane zostaną kolejne technologie przy użyciu Boeinga B757-200 we współpracy z TUI Travel Group i NASA.

Partnerami B787 ecoDemonstrator dostarczającymi technologie i współpracującymi przy lotach testowych są m.in. firmy: Rolls Royce, Honeywell, Rockwell Collins, General Electric i Panasonic. Więcej informacji na temat technologii B787 ecoDemonstrator oraz pełną listę partnerów znaleźć można na stronie ecoDemonstrator.

Fot. Boeing Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama