×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków Airport myśli o drugim pasie


Prawdopodobnie w Krakowie powstanie druga droga startów i lądowań - zapowiedział prezes lotniska, Jan Pamuła. Podkreślił, że na razie nie zapadła decyzja, ale brakuje chętnych do remontu obecnej drogi bez zamykania portu lotniczego.Na lotnisku Kraków-Balice trwa obecnie wielki program inwestycyjny. Powstają nowe obiekty zarówno po stronie air-side, jak i land-side. Wśród nowych inwestycji są m.in.: gruntowna modernizacja dróg kołowania, rozbudowa płyt postojowych, budowa nowego terminalu, hotelu oraz dworca kolejowego. 

Inwestycje maja umożliwić dalszy wzrost liczby pasażerów odprawianych w Krakowie. 

- Planujemy średnioroczny wzrost na poziomie 3,7-4,7 proc. W tym roku uda nam się wypełnić założenia pomimo tego, że tylko w zeszłym tygodniu przez mgły straciliśmy 32 tys. podróżnych. W 2030 r. chcemy osiągnąć ruch 9 mln pasażerów, a w 2035 r. - 10 mln - powiedział podczas konferencji "Bezpieczeństwo i rozwój rynku lotniczego w Polsce" Jan Pamuła, prezes krakowskiego lotniska. 

W perspektywie kilku lat lotnisko w Balicach może zdecydować się na kolejną dużą inwestycję - budowę nowej drogi startowej.

- Fachowcy rozważają dla nas dwa rozwiązania: budowę nowego pasa lub modernizację istniejącego. Na tę chwilę nie mamy jednak ofert na remont drogi startowej bez zamykania lotniska, a nie po to prowadzimy teraz wielkie inwestycje, by na kilka miesięcy, bo o takiej perspektywie mówimy, zamknąć port lotniczy - podkreślił Pamuła. 

Prezes krakowskiego lotniska zaznaczył, że nie ma mowy o budowie równoległej drogi startowej, bo nie ma na nią miejsca. Możliwa jest jednak budowa pasa pod kątem do istniejącego, w podobny sposób, jak jest to w Warszawie. Nowa droga startowa miałaby mieć długość 3200 metrów, co umożliwiłoby operacje lotnicze wszystkich typów samolotów.

Pamuła dodał, że krakowskie lotnisko może bez problemów obsłużyć przewidywany ruch do 10 milionów pasażerów za pomocą jednej drogi startowej. Po wybudowaniu nowego pasa obecny byłby wykorzystywany jako zapasowy oraz jako droga kołowania. 

Obecnie niezbędne naprawy istniejącej drogi startowej w Krakowie prowadzone są w godzinach nocnych, co nie wpływa na ograniczenie przepustowości krakowskich Balic. gość_0dbdc - Profil
gość_0dbdc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie