Kraków Airport myśli o drugim pasie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 listopada 2014 15:23
55 komentarzy
Prawdopodobnie w Krakowie powstanie druga droga startów i lądowań - zapowiedział prezes lotniska, Jan Pamuła. Podkreślił, że na razie nie zapadła decyzja, ale brakuje chętnych do remontu obecnej drogi bez zamykania portu lotniczego.
Reklama

Na lotnisku Kraków-Balice trwa obecnie wielki program inwestycyjny. Powstają nowe obiekty zarówno po stronie air-side, jak i land-side. Wśród nowych inwestycji są m.in.: gruntowna modernizacja dróg kołowania, rozbudowa płyt postojowych, budowa nowego terminalu, hotelu oraz dworca kolejowego.

Inwestycje maja umożliwić dalszy wzrost liczby pasażerów odprawianych w Krakowie.

- Planujemy średnioroczny wzrost na poziomie 3,7-4,7 proc. W tym roku uda nam się wypełnić założenia pomimo tego, że tylko w zeszłym tygodniu przez mgły straciliśmy 32 tys. podróżnych. W 2030 r. chcemy osiągnąć ruch 9 mln pasażerów, a w 2035 r. - 10 mln - powiedział podczas konferencji "Bezpieczeństwo i rozwój rynku lotniczego w Polsce" Jan Pamuła, prezes krakowskiego lotniska.

W perspektywie kilku lat lotnisko w Balicach może zdecydować się na kolejną dużą inwestycję - budowę nowej drogi startowej.

- Fachowcy rozważają dla nas dwa rozwiązania: budowę nowego pasa lub modernizację istniejącego. Na tę chwilę nie mamy jednak ofert na remont drogi startowej bez zamykania lotniska, a nie po to prowadzimy teraz wielkie inwestycje, by na kilka miesięcy, bo o takiej perspektywie mówimy, zamknąć port lotniczy - podkreślił Pamuła.

Prezes krakowskiego lotniska zaznaczył, że nie ma mowy o budowie równoległej drogi startowej, bo nie ma na nią miejsca. Możliwa jest jednak budowa pasa pod kątem do istniejącego, w podobny sposób, jak jest to w Warszawie. Nowa droga startowa miałaby mieć długość 3200 metrów, co umożliwiłoby operacje lotnicze wszystkich typów samolotów.

Pamuła dodał, że krakowskie lotnisko może bez problemów obsłużyć przewidywany ruch do 10 milionów pasażerów za pomocą jednej drogi startowej. Po wybudowaniu nowego pasa obecny byłby wykorzystywany jako zapasowy oraz jako droga kołowania.

Obecnie niezbędne naprawy istniejącej drogi startowej w Krakowie prowadzone są w godzinach nocnych, co nie wpływa na ograniczenie przepustowości krakowskich Balic.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cefa1 2014-11-14 19:26   
gość_cefa1 - Profil gość_cefa1
@gość_b9f23
Zazdrościsz? Głowa Cię nie boli ? Tu nie rozmawiamy człowieku na temat , które lotnisko jest lepsze. Ale skoro tego nie zrozumiałeś do tej pory to nie zamierzam Ci tego tłumaczyć. Niektórych tematyka poprostu przerasta. A co do odszkodowań to nawet jęsli pas przetnie pod niewielkim kątem do obecnego to właśnie będzie to mięć największe oddziaływanie zwłaszcza w strefie A obszaru ograniczonego użytkowania. Polecam maps google zamiast pleść głupoty. Polecam też street view, jak widać tam większość chałupki warte po 1 mln zł i więcej. A w ogóle to piszesz jakbyś był trollem wynajętym przez Pamułę.
gość_b9f23 2014-11-14 17:04   
gość_b9f23 - Profil gość_b9f23
Sam widzisz gdzie to brnie. Widać że zazdrościsz , że Kraków się rozrasta i dobija Cię to, że ruch regularny w ktw kuleje. Kraków ma potencjał żeby być południowym małym hubem tak jak Gdańsk dla północy. Nie ma potrzeby budowy centralnego lotniska oraz innych małych lotnisk tam gdzie samorząd sobie tego życzy.
Co do odszkodowań za to że ktoś buduje się w okolicy lotniska, no prosze cię, przecież to lotnisko istnieje tam od wielu lat, wojsko lata stamtąd jeszcze dłużej. Nie powstało od nowa.
Nowy pas o ile będzie, możliwe że będzie zbieżnyny kierunkowo, albo będzie się przecinał pod niewielkim kątem. Zatem przestrzeń ograniczonej zabudowy po części się pokryje, a co za tym idzie wymuszań odszkodowań nie będzie.
gość_4ebf7 2014-11-14 15:23   
gość_4ebf7 - Profil gość_4ebf7
gość_d07ec
Co za bzdury kilka razy drozszy? Sprawdz dobrze zanim cos niemadrego znow napiszesz. Jesli lotnisko doliczy koszt odszkodowan za zmiane OOU to i tak remont duzo taniej wyjdzie. Katowice przynajmniej maja potencjal do rozbudowy a KRK nie. Powtarzam Modlin byl zamkniety wiele miesiecy i nic im sie nie stalo, ruch wrocil i bedzie przysrastal systematycznie! Nie pisz wiecej nieprawdy na temat wiazania betonu bo ten nawet nie uszlachetniany maksymalna wytrzymalosc uzyskuje po 14 dniach a 80% wytrzymalosci jest juz po 3 dniach. Poczytaj sobie..
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama