Linia KLM świętuje swoje 95. urodziny

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
07 października 2014 19:52
1 komentarz
Dokładnie 95 lat temu, 7 października 1919 roku, powstała linia, która wniosła ogromny wkład w rozwój światowego lotnictwa. KLM, holenderski przewoźnik z prawdziwie królewskim rodowodem, wciąż prezentuje się świetnie i zachwyca swoim nowoczesnym obliczem.
Reklama


Innowacyjność, troska o środowisko naturalne oraz zaawansowanie technologiczne. A przy tym, dbałość o najwyższy poziom i jakość obsługi pasażerów! Ponadto uśmiechnięte stewardesy oraz niezwykle wygodne lotnisko hubowe Amsterdam-Schiphol, przez które przewija się rocznie ponad 51 milionów pasażerów! To stąd linia realizuje loty aż do 130 miast na całym świecie… i wciąż nie przestaje pozytywnie zaskakiwać swoich pasażerów.

KLM Royal Dutch Airlines jest obecnie najstarszą linią lotniczą na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą. Od roku 2004 wspólnie z Air France (która również w październiku obchodzi swoje urodziny – 81.) tworzy jeden z największych holdingów w transporcie lotniczym, z potężną siatką połączeń obejmującą 231 kierunków w blisko 103 krajach. Flota KLM licząca ponad 200 samolotów dociera do najbardziej odległych zakątków świata jak na przykład stolica Indonezji – Dżakarta, wyspa Bali czy Santiago de Chile. Każdego roku oferta się rozrasta o nowe turystyczne trasy. Już od marca 2015 roku oferta holenderskiego przewoźnika powiększy się m.in. o dwa kolejne kierunki w Kolumbii: Bogotę i Cali.


Na jednym z samolotów McDonnell Douglas MD-11 pojawiło się urodzinowe logo "KLM 95 Years". Następnie logo to pojawi się na jednym z każdego typu samolotów dalekodystansowych: Airbusów A330-200 i A330-300 oraz Boeingów B747-400, B777-200ER i B777-300ER.

Linia inna niż wszystkie!


KLM słynie z wielu niekonwencjonalnych projektów, które doceniają podróżni na całym świecie. Orkiestra symfoniczna na pokładzie, pies tropiący w poszukiwaniu pozostawionego przedmiotu na pokładzie, masaż lub gra w pokera w kasynie podczas transferu na amsterdamskim lotnisku, kulinarna uczta w wykonaniu słynnego szefa kuchni w czasie lotu… KLM nie przestaje zaskakiwać swoją pomysłowością! Linia zadbała nawet o to, aby pasażerowie otrzymali drobne prezenty na podstawie ich ostatnich wpisów na Facebooku czy Twitterze („KLM Surprise”). Ostatnio holenderski przewoźnik zaprosił przypadkowych przechodniów Amsterdamu i Nowego Jorku, aby wzajemnie przybili sobie piątkę za pośrednictwem interaktywnej instalacji.

KLM jest jedną z pierwszych linii lotniczych, która zaoferowała całodobowy serwis social media i wprowadziła innowacyjną usługę "Meet & Seat" (dobór współtowarzysza podróży poprzez portale społecznościowe, np. na podstawie wspólnych zainteresowań). Równie innowacyjnym narzędziem jest "KLM Dream Catcher", który przetwarza tysiące rekomendacji na temat danego celu podroży, zamieszczanych na 12 największych platformach społecznościowych. Przewoźnik również jako pierwszy w branży skonsolidował tak wiele serwisów turystycznych w jednym miejscu, łącząc dane z własną wyszukiwarką biletów. Za swój istotny wkład w integrację kanałów social media z rozwiązaniami dla podróżnych w ramach E-Commerce Excellence Awards, linia otrzymała główną nagrodę w kategorii "Najlepsza Obsługa Klienta", a także zyskała nominacje w kategorii "Najlepsza Kampania Social Media" oraz "Najlepsza Linia lotnicza".

Z wielu niekonwencjonalnych rozwiązań słynie również główne lotnisko KLM Amsterdam-Schiphol, które stanowi czwarty węzeł komunikacyjny w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. W 2013 r., amsterdamski port został wybrany najlepszym lotniskiem w Europie w plebiscycie SKYTRAX. Zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami, przemyślanymi udogodnieniami w trosce o komfort podróżnych, jak i środowisko naturalne. Oczekując na lot, można na przykład naładować telefon komórkowy pedałując na specjalnym rowerze, odpocząć w "parku" na tarasie widokowym, a nawet wziąć ślub! Mało kto wie, że pasażerowie mają tu już szansę przechodzić szybką odprawę skanując oko! A wszystko dzięki technologii rozpoznawania tęczówki oka, która gwarantuje 100 proc. identyfikację.

Działania proekologiczne to kolejny mocny wyróżnik linii. Zarówno w 2013 r., jak i 2014, grupa Air France KLM znalazła się na szycie prestiżowego rankingu Dow Jones Sustainability World Index i po raz dziewiąty z rzędu została uznana za najbardziej zaangażowaną linię lotniczą w zrównoważony rozwój. Polityka KLM w tym zakresie dotyczy wielu obszarów, począwszy od stosowania odpowiednich produktów cateringowych, recykling rzeczy (np. opakowań produktów spożywczych serwowanych podczas lotu czy starych mundurów załogi do produkcji tkanin obiciowych i wykładzin w samolocie), po pionierskie prace i wykorzystanie biopaliw w lotnictwie. KLM zachęca także samych podróżnych do zaangażowania się w kwestie dotyczące ochrony środowiska za pośrednictwem specjalnej strony.

95 lat zobowiązuje!

Z okazji 95. rocznicy linia KLM, przygotowała wiele niespodzianek, z myślą o swoich pracownikach, klientach oraz fanach. Oferty promocyjne, konkursy, filmiki i interesujące wyznania na firmowym blogu czy retrospektywna wystawa (czynna do 12 października br. w Jan van der Togt Museum w Amstelveen w Amsterdamie). Na dwa dni KLM otworzyło hangary na amsterdamskim lotnisku dla swoich pracowników i ich bliskich. Część załogi KLM nosi także przypięte w klapie znaczki okolicznościowe, a dalekodystansowa flota KLM oznakowana została jubileuszowym logo. Tradycyjnie w dniu kolejnej rocznicy, wprowadzono także nowy, 95 model Delft Blue House – słynnej porcelanowej kamieniczki KLM. Wszystko, aby ten ważny jubileusz uczcić naprawdę wyjątkowo!

- Tak szczególna rocznica napawa nas dumą, ale także zobowiązuje. Dlatego stale dążymy do poszerzania naszej globalnej siatki połączeń, jak i inwestowania w nowe produkty. W 1979 roku jako pierwsza linia lotnicza wprowadziliśmy odrębną kabinę dla pasażerów klasy biznes na trasach do USA i Kanady. Od tamtego czasu, wiele się zmieniło. Dziś możemy pochwalić się prawdziwą rewolucją w klasie biznes na lotach dalekiego zasięgu! Nowoczesna World Business Class będzie kosztowała ponad 200 milionów euro. Do września 2015 roku wszystkie nasze samoloty Boeing 777-200ER i 777-300ER zostaną zmodernizowane. W ten sposób klienci zyskają m.in. bardziej komfortowe fotele, rozkładane do płaskiego łóżka, intuicyjny system rozrywki oraz jeden z największych na rynku – 17-calowy ekran. Dodam, że wielkimi krokami zbliża się następne wielkie wydarzenie w historii naszej linii. Już za pięć lat będziemy świętować stulecie istnienia. I jestem pewna, że w roku 2019 będziemy jeszcze bardziej silni i potężni, niż kiedykolwiek wcześniej – podkreśla Chloe Marchand, dyrektor generalna Air France KLM w Polsce.

Wiele ciekawostek dotyczących historii przewoźnika można znaleźć na Facebooku KLM (profile "KLM Polska" oraz "KLM"). Fani linii znajdą tam również krótkie rocznicowe filmy z udziałem pracowników, którzy opowiadają o swojej pasjonującej pracy i przygodzie z KLM (m.in. projektant Rene Kemper, pilot Joost Roeper, inżynier Ton Stokman, Asher Lake specjalista IT). Natomiast dokonania KLM na przestrzeni ostatnich 95 lat dokumentuje film (link).

Od 1956 roku KLM obsługuje regularne połączenie na trasie Amsterdam - Warszawa. Warto wspomnieć, że pierwszy rejs do Polski wykonał czterosilnikowy Douglas DC-4 o napędzie śmigłowym i noszący imię "Paramaribo", który na trasie z Polski do Holandii gościł pierwszych sześciu pasażerów i kilka płyt z muzyką Fryderyka Chopina.

Fot. KLM
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

greg0303 2014-10-08 00:26   
greg0303 - Profil greg0303
Szczęśliwych Urodzin, KLM !!! Za pięc lat będzie setka.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama