interREGIO: Zmiany w rozkładzie jazdy
Od 12 października zmieni się rozkład jazdy niektórych pociągów interREGIO. Planując podróż po tym terminie, warto sprawdzić połączenie w wyszukiwarce dostępnej na stronie rozklad-pkp.pl
Reklama
Od 12.10 do 13.12 br., czyli do momentu wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2014/2015, zmienią się godziny kursowania części pociągów Przewozów Regionalnych. Zmiany te są podyktowane pracami torowymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury na wielu trasach kolejowych w całym kraju.
Nowa organizacja ruchu pociągów będzie miała wpływ także na rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych interREGIO. Pociąg IR „Bug” (Poznań – Warszawa – Terespol) będzie wyjeżdżał ze stolicy o korzystniejszej godzinie niż dotychczas, czyli około godz. 17.00. W wybrane dni (19.10 oraz 23 i 30.11) pociąg ten nie będzie się zatrzymywał na Dworcu Centralnym. Pasażerowie chcący wsiąść do pociągu w centrum Warszawy będą mogli skorzystać z podmiejskiej stacji Warszawa Śródmieście.
Z powodu dużego nasileniem prac modernizacyjnych na Centralnej Magistrali Kolejowej zmienią się godziny kursowania, a w niektóre dni także trasa przejazdu, pociągu IR „Matejko” (Kraków – Warszawa – Kraków). Pociąg ten z Warszawy do Krakowa będzie kursował codziennie z wyjątkiem wybranych dni, tj. 8, 9, 15, 16, 22 i 23 listopada. W niektórych terminach, konkretniej 9, 16, 23 listopada, „Matejko” będzie kursował trasą okrężną przez Radom i Kielce. Z Krakowa do Warszawy pociąg będzie wyruszał codziennie z wyjątkiem 9, 16 i 23 listopada.
Dzięki dogodnej przesiadce w Poznaniu z pociągu „Babie Lato” (Warszawa – Poznań) na popołudniowy pociąg REGIOekspres do Frankfurtu nad Odrą mieszkańcy Mazowsza i zachodniej Wielkopolski będą mogli wygodnie dojechać do Niemiec. Od 12 października nie będzie kursował pociąg IR „Rusałka” z Poznania do Zielonej Góry. Na odcinku Poznań – Zbąszynek zastąpi go codzienny pociąg RE do Frankfurtu nad Odrą, którym można podróżować na podstawie biletów na pociąg REGIO.
Wiele zmian czeka również na pasażerów korzystających z połączeń interREGIO na południu kraju. W zamian za pociąg IR „Piast”, który nie będzie kursował z uwagi na brak możliwości ułożenia atrakcyjnego rozkładu jazdy, zmienione zostały godziny kursowania pociągu IR „Oleńka” (Częstochowa – Katowice – Wrocław). Na odcinku Zawiercie – Wrocław pociąg ten będzie jeździł w godzinach zbliżonych do godzin kursowania „Piasta” przed jego odwołaniem. W związku z tymczasowym wstrzymaniem kursowania pociągu IR „Piast” od 12 października nie będą realizowana kursy interREGIObusów na trasach Katowice – Zakopane i Katowice – Wisła. Połączenia te miały typowo sezonowy charakter.
Z myślą o osobach wybierających się w rodzinne strony w okresie Wszystkich Świętych Przewozy Regionalne rozszerzyły terminy kursowania wybranych pociągów IR. W tym czasie w dodatkowe dni będą kursowały pociągi IR:
- „Oleńka” (Wrocław –Częstochowa i Częstochowa – Wrocław),
- „Spodek” (Wrocław – Katowice i Katowice – Wrocław),
- „Lompa” (Wrocław – Katowice),
- „Szyndzielnia” (Wrocław – Bielsko-Biała i Bielsko-Biała – Wrocław),
- „Śniardwy” (Olsztyn – Poznań),
- „Lednica” (Poznań – Bydgoszcz i Bydgoszcz – Poznań),
- „Babie lato” (Poznań – Warszawa),
- „Bug” (Poznań – Terespol i Terespol – Warszawa),
- „Bystrzyca” (Chełm – Warszawa i Warszawa – Lublin),
- „Białowieża” (Hajnówka – Warszawa i Warszawa – Czeremcha)
Przewozy Regionalne sp. z o.o. powstały w 2001 r. i są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża blisko 1600 pociągów przewoźnika. Każdego dnia z usług Przewozów Regionalnych korzysta średnio 230 tys. osób. Obecnie PR zatrudniają ponad 9 tys. pracowników. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi około 30%.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych
nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności
za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.