Turkish Airlines: 172 mln lir zysku w pierwszym półroczu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 sierpnia 2014 06:52
2 komentarze
Turkish Airlines zarobiły w pierwszych sześciu miesiącach tego roku 172 mln lir netto (ok. 250 mln zł) i zanotowały wzrost przychodów o 37 proc.
Reklama

Turecki przewoźnik poinformował w komunikacie dla inwestorów, że przychody w pierwszym półroczu wyniosły 11,3 mld lir i były o 37 proc. wyższe rok do roku. Z uwagi na silną dewaluację tureckiej waluty, po przeliczeniu na dolary amerykańskie przyrost wyniósł jedynie 15 proc.

Skonsolidowane wyniki półroczne Turkish Airlines pokazują pozytywne wyniki. Zysk operacyjny wyniósł 312 mln lir, a zysk netto 172 mln lir. Wyniki za sam drugi kwartał były nawet lepsze i wyniosły odpowiednio 495 mln lir i 398 mln lir.


W ciągu pierwszego półrocza rok do roku o aż 17 proc. wzrosła liczba pasażerów. Od stycznia do czerwca turecki przewoźnik obsłużył 26 mln podróżnych. Wzrosło również oferowanie (ASK) o 19 proc. Wypełnienie całkowite (RSK) przyrosło o taką samą wartość, przez co średnie wypełnienie (load-factor) utrzymało się na stabilnym poziomie 79 proc.

Przewoźnik dodał, że rośnie liczba międzynarodowych pasażerów tranzytowych. W pierwszym półroczu odsetek osób przesiadających się w hubie Turkish Airlines wzrósł o ponad jedną czwartą i wynosi już 44 proc. ogółu pasażerów międzynarodowych.

Inwestorzy dobrze przyjęli wyniki finansowe spółki. Wartość akcji Turkish Airlines na giełdzie w Stambule wzrosła w tym tygodniu o ok. 7,6 proc. z poziomu 6,3 liry w poniedziałek do 6,78 liry na zamknięciu sesji w czwartek.

Turkish Airlines to spółka giełdowa notowana w Stambule. 50,88 proc. udziałów w linii należy do akcjonariatu rozproszonego i jest dostępnych jako free float, pozostały pakiet mniejszościowy akcji należy do tureckiego rządu.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_fb5ea 2014-09-17 22:54   
gość_fb5ea - Profil gość_fb5ea
Polakom się wydaje że PL to taki "Fruit of the Loom" kraj miodem płynący i tacy "dzicy" maja się prosić i słono płacić ... śmieszne i żenujące podejście od kapitalistycznego konsumpcyjnego rynku jaki mamy w UE .. niestety są lepsze kraje i lepsze rynki do robienia interesów , i jeśli PL ma nadzieje na bycia częścią tego rynku , i budować swoje bogactwo to musi się starać i prosić .. take są realia biznesowe .. przesadzam ? to niby dlaczego TK lata wszędzie do UE i to po wiele razy dziennie ( 2 , 3 i więcej ) na to samo lotnisko ? bo tam jest pasażer , nie ma ograniczeń , jest kasa , po prostu sa warunki do robienia interesów , plus wielkie lokalne wsparcie miejscowych portów organizacji turystycznych , miast .. ale w PL MUSI być po naszemu , bo nasza racja jest lepsza od innych racji ... należy bezwarunkowo otworzyć dostęp do lotnisk w PL dla Turkisha ! bez warunków wstępnych , niech latają ile i gdzie chcą , co na to porty lotnicze w PL co na to pasażerowie ?
gość_86cb6 2014-08-22 13:43   
gość_86cb6 - Profil gość_86cb6
W zupelnosci wystarczy na zakup 49% LOTu i EuroLOTu;-) Dzieki temu TK mogloby miec drugi wezel w WAW z oferta Wschod-Zachod i rozwinac tu podobnie jak w IST (choc w mniejszej skali) siatke polaczen.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama