Rynek przewozów czarterowych w Polsce

13 listopada 2007 22:13
1 komentarz
Reklama
Rynek przewozów czarterowych w Polsce rozwija się w szybszym tempie niż rynek przewozów regularnych - wynika z analiz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Dynamika wzrostu tego segmentu rynku w okresie pierwszych 9 miesięcy tego roku w stosunku do tego samego okresu w 2006 roku wyniosła 54%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wzrost przewozów regularnych (ok. 22%).

Liczba pasażerów obsłużonych w ruchu czarterowym w tym okresie wyniosła około 1,6 mln, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku oscylowała w granicach 1,04 mln.

Oznacza to szybki wzrost zapotrzebowania na nowe częstotliwości, zwiększone oferowanie i poszerzanie siatki połączeń. Ze względu na stan floty, nie są tego w stanie zapewnić wyłącznie przewoźnicy polscy.

Działania ULC służą zapewnieniu takiego wzrostu oferowania (podaży), który zapewni skuteczną obsługę rosnącego zapotrzebowania rynku (popytu).

W pierwszej kolejności pod uwagę brani są przewoźnicy polscy, mający ułatwiony dostęp do polskiego turysty oraz przedstawicieli branży turystycznej. Przewoźnikom unijnym wolność dostępu do polskiego rynku zapewnia zobowiązanie Polski do respektowania ogólnych zasad wyrażonych w Traktacie ustanawiającym Wspólnoty Europejskie (TWE), w tym swobody przepływu usług i przedsiębiorczości (art. 49 oraz 43 TWE). Swobody te stanowią rozwinięcie ogólnej zasady niedyskryminacji wyrażonej w przepisach ogólnych Traktatu (art. 12 TWE) w stosunku do działalności gospodarczej prowadzonej na obszarze Unii Europejskiej. Wynika z nich przede wszystkim obowiązek, po stronie państw członkowskich, do niedyskryminacyjnego traktowania podmiotów pochodzących z innych państw członkowskich, zainteresowanych podjęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej lub świadczeniem usług na ich terytorium - zezwolenia wydawane są przy uwzględnieniu zasad współpracy bilateralnej z państwami trzecimi oraz zasady wzajemności państw UE.

Dostęp do obsługi tras z/do Polski zapewniany jest również upoważnionym przewoźnikom z krajów trzecich na trasach z RP do kraju pochodzenia przewoźnika. Jednakże - jak wynika z Raportu Instytutu Turystyki podsumowującego ruch lotniczy w Polsce - biura podróży korzystają z usług przewoźników pozaunijnych przede wszystkim z konieczności, ponieważ przewoźnicy polscy nie mają możliwości operacyjnych obsłużenia całego zapotrzebowania rynku. W ocenie Instytutu "poprawa równowagi rynkowej i lepsza pozycja usługobiorcy (biur podróży i pasażerów) zależy od istotnego zwiększenia podaży i konkurencyjności ze strony przewoźników polskich".

Należy ponadto podkreślić, iż rynek lotniczy w rozumieniu ULC nie zawęża się jedynie do polskich przewoźników, dlatego pod uwagę brany jest zrównoważony rozwój wszystkich zainteresowanych podmiotów (w tym portów lotniczych, agentów obsługi naziemnej, biur podróży), a także potrzeby pasażerów.

Zangażowanie w rynek czarterów polskiego przewoźnika Prima Charter Sp. z o.o., pomimo wielu deklaracji i zapowiedzi zdobycia nowych maszyn, nie zwiększa się, a przewoźnik nadal dysponuje tylko jednym samolotem B757-200 wpisanym w Certyfikat Przewoźnika AOC. Przewoźnicy grupy PLL LOT SA z kolei prawie całkowicie wycofali się z obsługi lotów czarterowych. Taka sytuacja ogranicza zakres zdolności przewozowej oferowanej przez polskich przewoźników w ramach turystycznych lotów czarterowych i ewentualną efektywną obsługę rosnącego zapotrzebowania na usługi lotnicze. W związku z tym, dodatkowe oferowanie w naturalny sposób musi być zaspokojone przez przewoźników wspólnotowych lub z krajów trzecich.

Maciej Musiał

Ostatnie komentarze

szot 2007-11-14 16:04   
szot - Profil szot
"przewoźnicy grupy PLL LOT SA z kolei prawie całkowicie wycofali się z obsługi lotów czarterowych" - i dobrze, niech się skupią na realizowaniu rejsów regularnych i generowaniu zysków - tak LOT jak i przede wszystkim Centralwings - niech się specjalizują w jednym sektorze ale dobrze a nie dwie sroki za ogon
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy