×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


A350 odbył test przerwanego startuAirbus pomyślnie przeprowadził test przerwanego startu przy maksymalnej energii (Maximum Energy Rejected Take-Off - MERTO).

W teście, który odbył się w bazie lotniczej Istres we Francji, wziął udział samolot A350 MSN001. Test MERTO, który jest kolejną tego typu próbą po teście przygotowawczym przerwanego startu przy wysokiej energii (High Energy Rejected Take-Off - HERTO) wykonanym przez samolot MSN001 dwa miesiące temu, jest częścią obowiązkowej serii testów certyfikacyjnych.Ostatni test miał za zadanie potwierdzić zdolność systemu hamowania do bezpiecznego zatrzymania samolotu po przerwanym starcie przy wysokiej prędkości i ciężarze z wykorzystaniem zestawu zużytych hamulców. Gdy hamulce wchłaniają energię kinetyczną samolotu, rozgrzewają się do czerwoności i do czasu całkowitego, bezpiecznego zatrzymania samolotu osiągają temperaturę ok. 1400 stopni Celsjusza.

Następnie z opon, specjalnym mechanizmem, spuszczane jest powietrze. Zgodnie z wymaganiami certyfikacyjnymi samolot musi pozostać w miejscu przez pięć minut bez jakiejkolwiek pomocy. Po upłynięciu tego czasu strażacy mogą już ochłodzić opony i hamulce.

MERTO jest ostatnim ważnym testem w programie A350 XWB. W ramach programu flota samolotów testowych A350 XWB wylatała już ponad 2250 godzin podczas 540 lotów. Proces certyfikacji samolotu postępuje zgodnie z planem – oczekuje się, że zdobędzie on niezbędne certyfikaty w trzecim kwartale 2014 r. Pierwszy samolot dostarczony zostanie liniom Qatar Airways w grudniu tego roku.

Fot. Airbus Mediagość_e7448 - Profil
gość_e7448
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie