airberlin wycofał pozew przeciwko BER

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
8 czerwca 2014 22:13
Reklama
Linia airberlin wycofała w piątek (6.06) pozew przeciw spółce zarządzającej berlińskim lotniskiem Flughafen Berlin Brandenburg (FBB) GmbH. Wycofanie pozwu wiążę się z rozmowami i mediacjami jakie prowadziły władze lotniska z przewoźnikiem.

Obie strony doszły do wniosku, że nie jest potrzebny kosztowy proces, a wystarczy chęć załatwienia sprawy polubownie. Dzięki temu już w najbliższych dniach airberlin oraz spółka FBB GmbH podpisze ugodę dot. zadośćuczynienia. Treść umowy oraz wysokość odszkodowania póki co pozostaną tajne.


Powodem wystąpienia przewoźnika na drogę sądową jest gigantyczne opóźnienie w oddaniu do użytku nowego portu lotniczego, który ma być nowoczesnym hubem dla airberlin.
airberlin podkreśla, że straty związane z opóźnieniem oddania nowego portu są trudne do oszacowania, ale na pewno powinny być liczone w dziesiątkach milionów euro dlatego linia domagała się 48 mln euro odszkodowania.

Lotnisko im. Willy'ego Brandta, budowane niemal zupełnie od podstaw z wykorzystaniem jednej z dróg startowych portu Schönefeld, miało być pierwotnie otwarte w październiku 2011 r. Później datę uruchomienia nowego lotniska przełożono na czerwiec 2012 r. Następnie okazało się, że pierwsze loty odbędą się dopiero w październiku 2013 r. Jednak i tej daty nie utrzymano i zaplanowano ją na koniec 2014 r., ale już wiadomo, że otwarcie nie nastąpi nawet w 2015 r.
Berliński przewoźnik, który w 2012 roku dołączył do sojuszu oneworld, wiązał szczególne nadzieje z nowym lotniskiem. Linia ma być jego głównym użytkownikiem. Od sezonu letniego 2012 r. Air Berlin uruchomił ok. 230 dodatkowych rejsów tygodniowo z Berlina. Wszystkie miały być obsługiwane z nowego lotniska. Obecnie większość ruchu lotniczego w Berlinie nadal obsługuje działające już na granicy możliwości operacyjnych lotnisko Tegel. By chociaż doraźnie poprawić panujące tam warunki, rada nadzorcza spółki Berliner Flughafen zadecydowała o zainwestowaniu 20 mln euro w stary port lotniczy.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy