Ryanair uderza w Eurolot? Niekoniecznie

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
19 lutego 2014 18:55
34 komentarzy
Reklama

Po wielu latach zapowiedzi i oczekiwań Ryanair zdecydował się w końcu na ekspansję na polskim rynku połączeń krajowych. W grudniu przewoźnik zapowiedział uruchomienie dwóch tras z Modlina do Gdańska i Wrocławia, w zeszłym tygodniu z Krakowa do Gdańska i dziś (19.2) z Wrocławia do Gdańska.

Dwie ostatnie to mocna konkurencja - przynajmniej jeśli chodzi o klientów "wakacyjnych" - dla Eurolotu, który też lata na tych trasach. Czy Irlandczycy rzeczywiście chcą konkurować z Eurolotem? Wydaje się, że oferty skierowane są jednak do innych pasażerów.W kwietniu Ryanair uruchomi codzienne rejsy z Warszawy (Modlin) do Wrocławia i Gdańska. Te trasy nie uderzają bezpośrednio w Eurolot, ani nawet w LOT. Mniejszy polski przewoźnik nie sprzedaje biletów na trasy ze stolicy kraju. LOT z kolei wozi przede wszystkich pasażerów tranzytowych oraz biznesowych. Dla tych pierwszych tani dolot do Modlina nie ma żadnych zalet.

Z kolei osoby podróżujące w interesach są zainteresowane lotem rano i powrotem wieczorem, a nie tańszym rejsem w środku dnia (i to tylko raz dziennie). Do tego żaden biznesmen nie będzie chciał tracić czasu na dojazd do Warszawy z Modlina.

Jednak już dwie ostatnie trasy krajowe ogłoszone w lutym już bezpośrednio mogą uderzyć w Eurolot. Przewoźnik oferuje obecnie 11 lotów tygodniowo na trasie z Krakowa do Gdańska, a od 3 marca powróci na trasę z Wrocławia do Gdańska (8 rejsów tygodniowo)

- Nowa oferta linii lotniczych Ryanair uzupełni propozycję Eurolotu, który już od początku marca będzie latał do Gdańska. To oferta nie tylko dla pasażerów podróżujących w interesach, którzy zazwyczaj korzystają z tego typu połączeń, ale również dla osób, które będą planowały wypoczynek nad morzem - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Portu Lotniczego Wrocław. - Decyzje przewoźników oznaczają większy wybór i dogodne godziny lotów.

Kraków-Gdańsk

Trasa Kraków - Gdańsk to pierwsze i flagowe połączenie w siatce Eurolotu oferowane od momentu rozpoczęcia przez tę linię operacji własnych. Od początku okazało się sukcesem.

W wakacje z Krakowa do Gdańska Eurolot oferować będzie 12 lotów tygodniowo. Dwa razy dziennie (rano i wieczorem) latać będzie od poniedziałku do piątku oraz raz dziennie w weekendy (sobota rano, niedziela wieczorem). Ceny za lot w dwie strony rozpoczynają się od 387 zł.

O możliwości uruchomienia tej trasy przez Irlandczyków mówiło się od dawna. Trasa ta typowana była jako pierwsza "polska krajówka" dla Ryanaira.

Rejsy Ryanaira wystartują 1 lipca i będą się odbywały trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki oraz soboty. Start z Krakowa zaplanowano na 12:30, wylot z Pomorza o 14:05.

W wakacje na trasie Kraków-Gdańsk oferowane będzie tygodniowo 1500 miejsc. 62 proc. oferowane będzie przez Eurolot, 38 proc. przez Ryanaira.

Za najtańszy bilet Ryanaira na tej trasie zapłacić trzeba 226 zł (plus opłata bagaż rejestrowany 15 kg - 2 x 128 zł = 256 zł). Razem 482 zł. Najtańsze bilety Eurolotu kosztują z bagażem 387 zł. Czyli 95 zł taniej. Oczywiście Ryanair oferuje często atrakcyjne promocje na swoje loty. Rejsy krajowe oferowane były już za 39 zł za bilet w jedną stronę (bez bagażu rejestrowanego).

Wrocław-Gdańsk

Od marca Eurolot wznawia zawieszone na zimę połączenia pomiędzy Gdańskiem a Wrocławiem. Samoloty będą startować od poniedziałku do piątku - 8 razy tygodniowo. W poniedziałki, środy i piątki Eurolot latać będzie rano i wieczorem, we wtorki i czwartki tylko wieczorem. Ceny biletów w obie strony zaczynają się od 399 zł.

W lipcu br. obaj przewoźnicy oferować będą tygodniowo prawie 1200 miejsc na trasie Wrocław - Gdańsk. 53 proc. oferowane będzie przez Eurolot, 47 proc. przez Ryanaira.

Oferty komplementarne?

Godziny operacji Eurolotu są bardziej dopasowany do podróży biznesowych, jak i przesiadek, które Eurolot oferuje w Gdańsku. Rejsy Ryanair są nastawione na klientów point-to-point. Będą odbywały się w środku dnia oraz tylko po 3 razy tygodniowo (codziennie na trasach z Modlina).

Dlatego o bezpośredniej rywalizacji Eurolotu z Ryanairem trudno mówić. Linie nie tylko adresują swoją ofertę do innych klientów, ale także będą latać według zupełnie innego modelu.

To jednak nie oznacza, że Eurolot nie odczuje wejścia Ryanaira. Irlandzki przewoźnik może poważnie zagrozić polskiej linii. Konkurencja z pewnością będzie ostra o klientów "wakacyjnych". Nie takich, którzy chcą polecieć tylko na weekend, bo dla nich Eurolot ma zdecydowanie lepszy rozkład. Ale w przypadku tygodniowych wakacji nad morzem lub w jednym z dużych miast pasażerowie mogą kierować się już wyłącznie ceną, a to pole do konkurencji linii.

Do tego nie wszyscy pasażerowie Eurolotu to osoby podróżujące w interesach. Część z nich korzysta z połączeń z braku alternatywy oraz z niechęci do podróży pociągiem lub samochodem. To właśnie te osoby, niezwiązane czasem podróży i koniecznością powrotu tego samego dnia, będą obiektem walki przewoźników.

Promocje Ryanaira mogą skłonić Eurolot do proponowania korzystniejszych cen. W krótkiej perspektywie Polacy zyskają, ale nie można wykluczyć, że Eurolot przegra tę walkę i wycofa się z tras, a to byłoby stratą dla całego rynku.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_35a08 2014-02-26 04:41   
gosc_35a08 - Profil gosc_35a08
bzdura, jak tzw tanie linie lotnicze za lot krajowy i najtanszy bilet z bagazem bo tak sie na ogol lata zadaja grubo ponad 120 euro, kiedy loty tegosamego przewoznika np do barcelony z wysp nawet tyle nie kosztuja, latanie dla przecietnego polaka jest jeszcze ciagle drogie o wiele za drogie i nie ma sie co dziwic ze ciagle stanowi wydazenie w ktore zaangazowane jest pol rodziny
gosc_e0eff 2014-02-21 22:25   
gosc_e0eff - Profil gosc_e0eff
Masakra ryanaira jest najbardziej szrotowatą linią strach tymi samolotami latać eurolot na super maszyny super obsłóge i catering
gosc_15285 2014-02-21 15:50   
gosc_15285 - Profil gosc_15285
bosmanlechu: Na trasach K2 (Eurolotowskiech) jest dość dobry catering składający się z kanapki, wody, herbaty, kawy i słodkich bakonów Bakoland. To o czym piszesz to dziadowski katering Lotu, oferowany również na połączeniach wykonywanych przez Eurolot, ten drugi nie ma na to żadnego wpływu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama