×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe prawa pasażerów w maju?


Nowe unijne prawa pasażerów lotniczych mogą zostać przegłosowane już w maju. Politycy w Brukseli spieszą się, by uchwalić przepisy jeszcze przed zaplanowanymi na druga połowę maja wyborami do Parlamentu Europejskiego. 

W grudniu Komisja Transportu i Turystyki europarlamentu przegłosowała stosunkiem głosów 37 do 3 poprawki do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej nowych praw pasażerów. Europosłowie zgłosili ok. 600 poprawek, które wzmacniają pozycję pasażerów. 

Proponowane przez Komisję Europejską zmiany opisywaliśmy w ubiegłym roku. Większość zmian jest korzystna dla pasażerów, w szczególności te, które precyzują niejasne do tej pory przepisy. 

Europosłowie przegłosowali m.in. skrócenie czasu opóźnienia, po którym pasażerom należy się odszkodowanie. KE proponowała progi 5 godzin na lotach do 2500 km, 9 godzin na lotach do 6000 km oraz 12 godzin na dłuższych. Po poprawkach europarlamentarzystów progi mają wynosić odpowiednio 3, 5 i 7 godzin. 

Inne zmiany to m.in. wprowadzenie obowiązku ustanowienia lotniskowego punktu informacji przez linię lotniczą w przypadku opóźnienia oraz zakaz anulowania lotu powrotnego w przypadku niewykorzystania przez pasażera lotu "tam". 

- Dziś widzimy, że niektóre linie w olbrzymim stopniu łamią prawa pasażerów. Prośby i skargi pasażerów są ignorowane, a "nadzwyczajne okoliczności" nadużywane jako powód odmowy. Z powodu braku informacji i skutecznej egzekucji prawa tylko 2 proc. pasażerów otrzymuje odszkodowanie, które im się należy - powiedział luksemburski europoseł Georges Bach (Europejska Partia Ludowa), który kieruje pracami nad nowymi przepisami. 

Dominik Sipińskigość_70cbf - Profil
gość_70cbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie