Nowe prawa pasażerów w maju?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 stycznia 2014 12:21
6 komentarzy
Reklama

Nowe unijne prawa pasażerów lotniczych mogą zostać przegłosowane już w maju. Politycy w Brukseli spieszą się, by uchwalić przepisy jeszcze przed zaplanowanymi na druga połowę maja wyborami do Parlamentu Europejskiego. 

W grudniu Komisja Transportu i Turystyki europarlamentu przegłosowała stosunkiem głosów 37 do 3 poprawki do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej nowych praw pasażerów. Europosłowie zgłosili ok. 600 poprawek, które wzmacniają pozycję pasażerów. 

Proponowane przez Komisję Europejską zmiany opisywaliśmy w ubiegłym roku. Większość zmian jest korzystna dla pasażerów, w szczególności te, które precyzują niejasne do tej pory przepisy. 

Europosłowie przegłosowali m.in. skrócenie czasu opóźnienia, po którym pasażerom należy się odszkodowanie. KE proponowała progi 5 godzin na lotach do 2500 km, 9 godzin na lotach do 6000 km oraz 12 godzin na dłuższych. Po poprawkach europarlamentarzystów progi mają wynosić odpowiednio 3, 5 i 7 godzin. 

Inne zmiany to m.in. wprowadzenie obowiązku ustanowienia lotniskowego punktu informacji przez linię lotniczą w przypadku opóźnienia oraz zakaz anulowania lotu powrotnego w przypadku niewykorzystania przez pasażera lotu "tam". 

- Dziś widzimy, że niektóre linie w olbrzymim stopniu łamią prawa pasażerów. Prośby i skargi pasażerów są ignorowane, a "nadzwyczajne okoliczności" nadużywane jako powód odmowy. Z powodu braku informacji i skutecznej egzekucji prawa tylko 2 proc. pasażerów otrzymuje odszkodowanie, które im się należy - powiedział luksemburski europoseł Georges Bach (Europejska Partia Ludowa), który kieruje pracami nad nowymi przepisami. 

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marekd 2014-01-07 16:50   
marekd - Profil marekd
Czy zakaz anulowania nie jest związany z praktykowaną kiedyś zasadą latania na dwóch biletach z czego na jednym leciało się tam a na drugim z powrotem i wychodziło taniej niż na jednym bilecie?
banan86 2014-01-07 16:39   
banan86 - Profil banan86
gosc_3e75e: no właśnie tak się składa, że taki RyanAir i inni po skasowaniu lotu i (jak zwykle) olaniu swoich pasażerów namiętnie odmawiało pokrycia kosztów podróży pociągiem czy autokarem, twierdząc, że ta forma transportu oferuje warunki podróży nieporównywalne do podróży samolotem w klasie ekonomicznej. Myślę, że ta kwestia powinna być raz na zawsze wyjaśniona w formie rozporządzenia
gosc_3e75e 2014-01-07 16:16   
gosc_3e75e - Profil gosc_3e75e
@banan86 normalności? pokaż mi normalność w PKSie albo PKP. najlepiej dojechać linie a przy następnych poprawkach wprowadzić np. w przypadku opóźnień powyżej godziny jednego agenta obsługi naziemnej na pasażera, co by się PAX nie nudził...
transport alternatywny jest zwykle organizowany przez przewoźnika i to on ponosi koszty, chyba, że sam decydujesz się na inną formę transportu niż zaproponowaną przez przewoźnika.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama