Połączenie AA i US Airways zagrożone?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 sierpnia 2013 00:36
14 komentarzy
Reklama

Według Wydziału Antymonopolowego przy Departamencie Sprawiedliwości USA, połączenie American Airlines i US Airways powinno zostać zablokowane, ponieważ stworzą oni największe na świecie towarzystwo lotnicze.

W środę (14.08) złożono oficjalną skargę w Waszyngtonie według której połączenie tych dwóch linii ograniczy konkurencję w branży lotniczej, a także spowoduje wzrost cen dla pasażerów. Departament Sprawiedliwości zapowiedział także, że chce na stałe zablokować możliwość połączenia się wspomnianych firm. Na wieść o tym zdarzeniu, akcje US Airways spadły na giełdzie o ponad 13 proc.

- Transakcja ta spowoduje podwyżki cen taryf lotniczych, wyższe opłaty oraz mniejszy wybór dla pasażerów. Ta akcja dowodzi naszą determinację w walce o najlepszy produkt dla konsumentów poprzez zapewnienie solidnej konkurencji - napisał w oświadczeniu Eric Holder, amerykański prokurator generalny.

AMR Corporation, właściciel American Airlines, a także linie US Airways planują odwołać się od tej decyzji i skargi. Potwierdził to w specjalnej informacji przesłanej do swoich pracowników Thomas Horton, prezes AMR.Skarga była niespodziewanym wydarzeniem dla analityków, a także menedżerów z branży. Oznacza to ostre zerwanie z linią Departamentu Sprawiedliwości, który w ciągu ostatnich pięciu lat ocalił sześć nierentownych linii i pozwolił im się połączyć w celu obniżenia kosztów i zmniejszenia strat.

Linie chcą zamknąć proces łączenia w ostatnim kwartale 2013, ale do tego wymagana jest jeszcze zgoda właśnie organów antymonopolowych USA.

Połączeni przewoźnicy mają zostać największą linią lotniczą na świecie i obsługiwać 170 mln pasażerów, a także generować przychody w wysokości 38,7 mld dolarów rocznie, w oparciu o dane z 2012 roku. Nowy przewoźnik ma zachować nową markę Americana, pozostać w sojuszu oneworld, jego flota będzie się składać z ponad 1200 samolotów, a główna siedziba znajdować się będzie w Fort Worth w Teksasie. Więcej na ten temat w artykule "American łączy się z US Airways".

Piotr Bożyk
Fot. US Airways
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2013-11-13 01:42   
greg0303 - Profil greg0303
Po osiągnięciu porozumienia z Departamentem Sprawiedliwości (oficjalnie potwiedzone we wtorek, 12 listopada) droga jest otwarta do utworzenia największej linii lotniczej na świecie. W pierwszej połowie grudnia powinny się zakończyć wszystkie formalności związane z połączeniem American Airlines i US Airways, a na początku przyszłego roku rozpocznie się końcowy proces integracyjny.
greg0303 2013-11-12 19:25   
greg0303 - Profil greg0303
Podobno jest szansa na przychylną decyzję Departamentu Sprawiedliwości. Obie linie, American Airlines i US Airways, musiałyby pozbyć się (sprzedać) dużej ilości slotów na lotniskach Reagan National w Waszyngtonie oraz LaGuardia w Nowym Jorku. Mniejsza redukcja dotyczyłaby portów lotniczych Chicago O'Hare, Los Angeles International oraz Boston Logan.
greg0303 2013-09-03 15:55   
greg0303 - Profil greg0303
Jeśli spotkania z mediatorem nie przyniosą żadnego efektu to proces w sądzie federalnym rozpocznie się 25 listopada. Departament Sprawiedliwości chciał opóźnić tę datę do marca 2014 roku, ale sędzia zgodził się z wnioskiem linii AA i US.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama