Modlin: ILS zacznie działać w sierpniu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 kwietnia 2013 16:28
33 komentarzy
Reklama

Już w połowie sierpnia w Modlinie ma zacząć działać system ILS - zapowiada lotnisko. Obloty i kalibracja zostały zaplanowane na początek czerwca - czyli zanim skończą się prace związane z naprawą pasa startowego.

Lotnisko zapewnia, że przed sezonem zimowym system ILS będzie już uruchomiony. I to pomimo tego, że od grudnia lotnisko pozostaje zamknięte dla dużych samolotów.

- Robimy wszystko, aby mimo zamkniętej dla dużych statków powietrznych drogi startowej uruchomić system ILS najszybciej jak się da. Obloty i kalibracja systemu ILS zaplanowane są na początek 3-7 czerwca, po usunięciu z części lotniczej maszyn budowlanych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem, ILS w kat. I będzie działał na naszym lotnisku od połowy sierpnia - przekazał portalowi Pasazer.com zespół prasowy lotniska.

Remont pasa startowego, który trwa w Modlinie, wpływa na instalację systemu ILS. Jego elementami są bowiem nie tylko urządzenia radionawigacyjne, ale również oświetlenie i oznakowanie drogi startowej. Według niedawno zaktualizowanego harmonogramu prac generalny wykonawca, firma Erbud S.A., zakończy remont drogi startowej do 18 czerwca. Oznacza to, że oblot systemu ILS, niezbędny do jego uruchomienia, miałby się odbyć jeszcze przed zakończeniem robót.

Dwumiesięczny termin od oblotu do certyfikacji ILS-a to bardzo napięty harmonogram. Zwykle certyfikacja trwa kilka miesięcy, choć nie ma ścisłych procedur, które regulowałyby czas tych testów.

Brak systemu ILS był poważnym problemem lotniska w Modlinie jesienią ubiegłego roku. Z uwagi na położenie portu w zlewisku Wisły i Narwi w porcie lotniczym często występują mgły, które powodowały przekierowania, opóźnienia i odwołania lotów.

Szczególnie głośno przeciwko brakowi ILS-a protestował Wizz Air. Według tego niskokosztowego przewoźnika lotnisko złamało umowę, zgodnie z którym system miał działać już w ubiegłym roku. Linia zamierzała obciążyć port kosztami przekierowań i odwołań lotów, szacowanymi na 8 mln zł.

Dominik Sipiński

KOREKTA: Na prośbę lotniska przypisaliśmy cytat zespołowi prasowemu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_50de7 2013-05-14 19:38   
gosc_50de7 - Profil gosc_50de7
Czy aby na dobrym kierunku? Nadal będzie bardzo dużo odlotów na zapas ze względu na kierunek i prędkość wiatru (np. 270/10-15kt) przy niskich podstawach chmur (np. 300-400 ft). Jak na podejście VOR DME 27 to troche za nisko, a takie właśnie pogody występują na jesień. Panowie pomysłodawcy WMI, oszukujac statystyki kierunków i prędkości wiatru oszukujecie samych siebie.
gosc_a60ac 2013-04-22 18:27   
gosc_a60ac - Profil gosc_a60ac
3-7 czerwca mają być obloty ILS, ale CAT II, która dużo by pomogła zacznie działać raczej od 2014(i to nie wiadomo od kiedy dokładnie).
gosc_46602 2013-04-22 10:35   
gosc_46602 - Profil gosc_46602
WMI jak się rozkręci to w 2014 przegoni Katowice z ich ruchem koło 2,5 mln i mizernym wzrostem. Modlin w 5,5 miesiąca miał 900 tys pasażerów a na dodatek sporo z tego to sezon zimowy, dużo przekierowań przez brak ILS a teraz dojdą nowe kierunki. W tym roku będzie ponad 1 mln a w 2014 2,5 mln
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama