Powrót B787! W Locie od czerwca

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 kwietnia 2013 21:24
24 komentarzy
Reklama

Boeingi 787 Dreamliner wkrótce wznowią loty komercyjne. LOT planuje przywrócić samoloty na siatkę regularnych połączeń od początku czerwca.

Droga do wznowienia lotów jest owarta, bo dziś (19.04) amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała certyfikat dla nowych baterii w B787. Teraz producent wkracza w ostatnią fazę przygotowań do powrotu.Boeing przygotował kilkanaście specjalnych zespołów AOG (Aircraft-on-Ground Services), aby pomóc wszystkim liniom wdrożyć poprawki baterii po otrzymaniu całkowitej certyfikacji. Dwa z nich są już w Tokio i zajmą się przygotowaniem samolotów linii All Nippon Airways, a kolejne wkrótce pojawią się w linii Japan Airlines. Kolejny zespół pojawił się także w Etiopii, gdzie przygotuje samolotu linii Ethiopian. Zespoły AOG nie mogły jednak wykonać zaplanowanych prac do momentu otrzymania certyfikatu od FAA.

Jakie poprawki w akumulatorach?

Każdy B787 musi przejść proces modernizacji, który trwa od 4 do 5 dni i polega na usunięciu starych akumulatorów litowo-jonowych oraz instalacji i skonfigurowaniu nowych zespołów baterii, zarówno dla akumulatora głównego, jak i dodatkowego (APU). Producent szacuje, że będzie potrzebował około 6 tygodni, aby przerobić wszystkie 50 dostarczonych maszyn.Znamy też więcej szczegółów na temat procesu modernizacji baterii i samolotów B787. Zespoły AOG przybędą do ośmiu linii z kompletami nowych baterii. Każda ulepszona bateria ma nową zabezpieczającą obudowę z nierdzewnej stali oraz rurkę tytanową o średnicy 1 cala (ok. 2,5 cm) dla odprowadzania gazów, które mogą się pojawić podczas przegrzewania.

Dla każdej z baterii w 787 - przedniej pod kokpitem i tylnej pod skrzydłem - mechanicy AOG muszą wywiercić nowy otwór w kadłubie maszyny i podłączyć do tego wylotu rurkę dającą upust gazów. Oprócz zewnętrznej obudowy zabezpieczającej i rurek upustowych, nowy system baterii także zawiera wytrzymujące wysoką temperaturę przegrody z laminatu fenolowo-szklanego i nie przewodzące elektryczności kasety wokół każdej z ośmiu komórek litowo-jonowych, by dostarczyć izolacji zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.Aby upewnić się o wytrzymałości stalowej osłony obudowy baterii na przegrzewanie, w jednym z testów Boeing przeprowadził kontrolowane zapalenie propanu w obudowie, by spowodować eksplozję, która musiała zostać zupełnie powstrzymana.

Produkcja i dostawy B787

W grudniu ubiegłego roku z linii montażowych zjechał pierwszy 787 zbudowany według nowego tempa produkcji. Od tego momentu produkowanych jest pięć Dreamlinerów w miesiącu, a od trzeciego kwartału tego roku Boeing planuje montować 10 maszyn miesięcznie.Jednak uziemienie B787 skutkowało także wstrzymaniem ich dostaw. Łącznie w fabrykach w Everett i North Charleston, gdzie montowane są Dreamlinery, na dostawę czeka 34 maszyn tego typu. 10 z nich miało zostać dostarczonych do końca kwietnia tego roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Boeinga czeka dość spore wyzwanie, ponieważ wszystkie te maszyny mają trafić do przewoźników w pierwszej połowie maja.

Planowane pierwsze dostawy po uziemieniu według kolejności:
 • LN 86 / SP-LRC dla LOT-u
 • LN 83 / JA818A dla ANA
 • LN 43 / B-2727 dla China Southern
 • LN 72 / VT-ANM dla Air India
 • LN 73 / B-2728 dla Hainan Airlines
 • LN 87 / SP-LRD dla LOT-u
 • LN 88 / SP-LRE dla LOT-u
 • LN 89 / JA830J dla Japan Airlines
 • LN 92 / G-TUIA dla Thomson Airways
 • LN 102 / LN-BKA dla Norwegian

Planowane powroty Dreamlinerów

 • All Nippon Airways - 1 czerwca
 • Japan Air Lines - 31 maja
 • United Airlines - pod koniec maja
 • Ethiopian Airlines - od 25 kwietnia
 • LAN Chile - pierwsza połowa czerwca
 • Qatar Airways - pod koniec kwietnia
 • Air India - w połowie czerwca
 • PLL LOT - pierwsze dni czerwca

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Boeing Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_aa38a 2013-04-25 20:58   
gosc_aa38a - Profil gosc_aa38a
@gosc_956ec: Aż w oczy kłuje, co? ;-) Taka pisownia jak i wymowa są powszechne w wielu miejscach w Polsce centralnej i nie tylko. Nawet w szkołach ich nie poprawiają. Jednak to jest portal związany z lotnictwem a nie fakultety z polonistyki ;-)
gosc_956ec 2013-04-25 16:21   
gosc_956ec - Profil gosc_956ec
Tofik79 blagam! Nie rozumiEM, zamiast nie rozumie...
gosc_b7230 2013-04-22 18:37   
gosc_b7230 - Profil gosc_b7230
też się zdziwiłem jak przeczytałem, że nasze 787 mają być naprawiane w Etiopii, wydawało mi się, że Boeing przyśle swoich mechaników do Warszawy, bo chyba one nie mogą się wzbić bez nowych baterii? czy to oznacza że SP-LRA poleci na naprawę do Addis Abeby? Trochę bezsensu, zwłaszcza, że Boeingowi będzie go nawet lepiej naprawić w Chicago.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama