Pierwsze w Europie A320 z sharkletami

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
28 lutego 2013 21:27
Reklama

Marzec to miesiąc sharkletów, przynajmniej dla linii lotniczych w Europie. Już niebawem kilku europejskich przewoźników wzbogaci się o samoloty A320 wyposażone we wspomniane końcówki skrzydeł.

Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła ma przynieść znaczne oszczędności paliwa i zastąpi stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł sięgające w dół i górę (tzw. fenced wing-tips).

Pierwsze w Europie A320 z nowymi końcówkami skrzydeł trafią do linii:
  • Lufthansa

Prawdopodobnie pierwszy A320 z sharkletami trafi do niemieckiej Lufthansy. Samoloty o rejestracji D-AIZP wykonał już kilka lotów technicznych i pierwszej połowie marca powinien zostać dostarczony do przewoźnika.

  • Monarch Airlines

Brytyjski przewoźnik odbierze pierwszego A320 (G-ZBAA) tuż po Lufthansie. Maszyna obecnie przechodzi serię testów w zakładach Airbusa w Tuluzie.

  • Swiss Air Lines

Swiss otrzyma pierwszego A320 (HB-JLT) w połowie marca. Niestety na tę chwilę nie pojawiło się jeszcze żadne zdjęcie nowej maszyny.

  • Vueling

Hiszpański Vueling odbierze Airbusa A320 (EC-LUO) w drugim tygodniu marca. Obecnie maszyna przechodzi testy w zakładach Airbusa w Hamburgu.

  • Wizz Air Ukraine

Kolejną linią do jakiej trafi A320 z sharkletami (UR-WUC) będzie węgierski Wizz Air. Nowa maszyna zasili ukraiński oddział firmy - Wizz Air Ukraine.Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwoli na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 450 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot. Od lutego tego roku Airbus oferuje również możliwość wyposażenia latających już A320 w sharklety. Nowy model A320neo będzie wyposażony w skrzydła o podobnej geometrii.


Piotr Bożyk
Fot. Dieter Müller, Clement Alloing, Paraudeau
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama