Nowy portal informacyjny o sieci TEN-T

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 listopada 2012 10:39
Reklama

Komisja Europejska poinformowała wczoraj (28.11) o uruchomieniu nowego portalu informacyjnego o Transeuropejskich Sieciach Transportowych TEN-T.

Interaktywny serwis o nazwie TENtec jest dostępny jako podstrona witryny Dyrektoratu Generalnego ds. Transportu i Mobilności Komisji Europejskiej. Odwiedzający mogą śledzić postępy w tworzeniu sieci TEN-T za pomocą dynamicznych map opartych na zdjęciach satelitarnych, statystyk oraz rozmaitych pomocy audio-wizualnych.

- Transeuropejskie Sieci Transportowe TEN-T to kluczowe połączenia infrastrukturalne, które zapewniają przepływ dóbr i płynną podróż osób w Europie. Nowa witryna unaocznia każdemu, w jaki sposób może z tej sieci skorzystać - powiedział Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport.

TENtec zbiera dane zarówno z realizacji wieloletnich wytycznych TEN-T (realizacja do roku 2030 oraz 2050), jak i bliższych rozwiązań związanych z mechanizmem Connecting Europe Facility (lata 2014-2020).

Witryna Komisji m.in. umożliwia dostęp do technicznych i finansowych danych dot. realizowanych inwestycji, łączy informacje dostępne na stronach KE z odpowiednimi ministerstwami w państwach członkowskich oraz informuje o procesach planowania, gospodarce przestrzennej i scenariuszach finansowania inwestycji.

TEN-T to grupa projektów infrastrukturalnych wybranych przez Unię Europejską jako kluczowe dla zapewnienia płynnego przepływu dóbr i osób na terenie wspólnoty. Do tzw. kluczowych elementów infrastruktury związanych z TEN-T zaliczane są m.in. lotniska w Warszawie (Chopin), Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Wśród polskich elementów sieci TEN-T znalazły się także m.in. porty w Gdańsku, Gdynii, Szczecinie i Świnoujściu.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama