×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Turcja przechwyciła samolot Syrian ArabWczoraj (10.10) tureckie myśliwce F-16 przechwyciły i zmusiły do lądowania w Ankarze samolot syryjskich linii Syrian Arab Airlines. Według władz Turcji na pokładzie maszyny, która leciała z Moskwy do Damaszku, była przemycana broń.

- Na pokładzie znaleźliśmy towary, które powinny zostać zgłoszone przed lotem - powiedział Ahmet Davutoglu, minister spraw zagranicznych Turcji, agencji Anatolia News. Nie ujawnił jednak, czy po wielogodzinnym przeszukaniu znaleziono broń.

Po paru godzinach, ok. 1:30 w nocy czasu polskiego, Airbus A320 z 30 pasażerami na pokładzie dostał zezwolenie na kontynuowanie lotu do Damaszku. Mahmoud Said, syryjski minister transportu, oskarżył Turcję o "podniebne piractwo". W jego opinii działania Ankary łamią międzynarodowe konwencje lotnicze. Również Rosja stanowczo zaprzeczyła, by rejsy z Moskwy do Damaszku były wykorzystywane do dostaw broni dla syryjskiego reżimu. Rosyjski konsulat w Ankarze wystosował pismo z żądaniem wyjaśnień do tureckiego rządu.

Urząd lotnictwa Turcji w obawie przed odwetem Syryjczyków zakazał tureckim cywilnym samolotom lotów nad terytorium tego kraju. 

Napięcia między Turcją a Syrią trwają od początku wojny domowej w drugim z tych krajów. Jednak od zeszłego tygodnia sytuacja znacznie się pogorszyła po tym, jak na południową Turcję spadły pociski wystrzelone z terytorium Syrii. 

Dominik Sipiński
fot. Peter Russell (Flickr.com)gość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie