Billund: Odpraw bagaż w domu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 października 2012 08:45
Reklama

Lotnisko w duńskim Billund, drugi największy port lotniczy w kraju, umożliwiło pasażerom drukowanie oznaczeń na bagaż rejestrowany w domu. To pierwsza taka inicjatywa na świecie - podaje "Air Transport World".

Dzięki temu, że bagaż nie musi już być oznaczany podczas odprawy, procedury check-in mają ulec znacznemu przyspieszeniu. Wiele lotnisk oferuje już możliwość samodzielnego odprawienia bagażu i wydruku oznaczeń przy stanowisku self check-in w porcie lotniczym, jednak Billund jest pierwszym, które umożliwia to również spoza obszaru lotniska.

System został wprowadzony po sześciomiesięcznych testach we współpracy z Thomas Cook Airlines. Obejmuje również możliwość samodzielnego wydruku karty pokładowej.

Oznaczenia bagażowe są drukowane na standardowej kartce papieru formatu A4. Na lotnisku są dostępne specjalne plastikowe okładki, w które należy włożyć oznaczenie, a następnie przymocować do bagażu. Obecnie ok. 15% pasażerów korzysta z tego systemu, ale władze lotniska chcą podnieść ten współczynnik do 30-40%.

Uruchomienie systemu w Billund było stosunkowo proste, bo port lotniczy sam zajmuje się obsługą naziemną samolotów, w tym odprawą bagażową. Na lotnisku nie działa zewnętrzny agent handlingowy. Według wiceprezesa duńskiego lotniska położonego w pobliżu Legolandu, Andersa Nielsena, zainteresowanie systemem zgłasza wiele portów lotniczych z całego świata.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama