×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy testowy kadłub CSeries gotowyW piątek (14.09) Bombardier poinformował, że zakończył montaż pierwszego kadłuba samolotu CSeries CS100. Będzie to tzw. Complete Aircraft Static Test (CAST), czyli maszyna, która posłuży tylko i wyłącznie do prób statycznych. Kolejne pięć maszyn otrzyma oznaczenie FTV i posłużą one do testów w locie. Siódma maszyna będzie wykorzystana do prób zmęczeniowych.

Samolot o oznaczeniu FTV1 otworzy loty testowe nowego programu pod koniec tego roku. Druga maszyna testowa, FTV2, posłuży do  integracji systemów, w tym awioniki i systemu fly-by-wire. Samolot FTV3 będzie testował nową jednostkę napędową Pratt & Whitney PW1500G. Natomiast FTV4 będzie powielał testy maszyny FTV2, w tym podział systemów certyfikacji dwóch samolotów testowych.Maszyna FTV5 została wyznaczona przez Bombardiera jako demonstrator kabiny pasażerskiej. Samolot będzie używany do testów do funkcjonalności i niezawodności systemów (F&R) oraz rozszerzonych operacji ETOPS. W pierwszej kolejności będzie testowany ETOPS 120-minutowy, a w dalszych próbach zostanie rozszerzony do 180 minut. Podczas demonstracji ETOPS sprawdza się zdolność samolotu do bezpiecznego powrotu na lotnisko po zaistnieniu różnych problemów, w tym m.in. długie zawroty wykonywane na jednym silniku.

Kolejne dwa seryjnie produkowane samoloty, FTV6 i FTV7, zostaną przebudowane na większe CS300 i rozpoczną certyfikację oraz próby w locie z początkiem 2014 roku.

Po zgromadzeniu zamówień i zobowiązań na ponad 330 maszyn CSeries CS100 oraz CS300, Bombardier potwierdził, że sprzedał już wszystkie dostępne terminy dostaw na lata 2014 - 2015 oraz 70% w 2016 roku.Inauguracyjny lot maszyny CS100 ma zostać wykonany do końca 2012 roku. Producent potwierdza również, że chce dostarczyć pierwszą 125-miejscową maszynę z końcem 2013 roku. Do grudnia tego roku Bombardier planuje rozpocząć 2400-godzinny program prób w locie, w który włączonych zostanie pięć samolotów CS100. Jednak szef programu nieco studzi te plany.

Jeżeli jesteście ciekawi jak będzie wyglądał kokpit i kabina CSeries to zapraszamy do naszych artykułów: "Dubai Airshow: Debiut kokpitu CSeries" oraz "Kabina nowego Bombardiera CSeries".

Piotr Bożyk
Fot. Bombardier Mediagość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie