×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy testowy kadłub CSeries gotowy
W piątek (14.09) Bombardier poinformował, że zakończył montaż pierwszego kadłuba samolotu CSeries CS100. Będzie to tzw. Complete Aircraft Static Test (CAST), czyli maszyna, która posłuży tylko i wyłącznie do prób statycznych. Kolejne pięć maszyn otrzyma oznaczenie FTV i posłużą one do testów w locie. Siódma maszyna będzie wykorzystana do prób zmęczeniowych.

Samolot o oznaczeniu FTV1 otworzy loty testowe nowego programu pod koniec tego roku. Druga maszyna testowa, FTV2, posłuży do  integracji systemów, w tym awioniki i systemu fly-by-wire. Samolot FTV3 będzie testował nową jednostkę napędową Pratt & Whitney PW1500G. Natomiast FTV4 będzie powielał testy maszyny FTV2, w tym podział systemów certyfikacji dwóch samolotów testowych.Maszyna FTV5 została wyznaczona przez Bombardiera jako demonstrator kabiny pasażerskiej. Samolot będzie używany do testów do funkcjonalności i niezawodności systemów (F&R) oraz rozszerzonych operacji ETOPS. W pierwszej kolejności będzie testowany ETOPS 120-minutowy, a w dalszych próbach zostanie rozszerzony do 180 minut. Podczas demonstracji ETOPS sprawdza się zdolność samolotu do bezpiecznego powrotu na lotnisko po zaistnieniu różnych problemów, w tym m.in. długie zawroty wykonywane na jednym silniku.

Kolejne dwa seryjnie produkowane samoloty, FTV6 i FTV7, zostaną przebudowane na większe CS300 i rozpoczną certyfikację oraz próby w locie z początkiem 2014 roku.

Po zgromadzeniu zamówień i zobowiązań na ponad 330 maszyn CSeries CS100 oraz CS300, Bombardier potwierdził, że sprzedał już wszystkie dostępne terminy dostaw na lata 2014 - 2015 oraz 70% w 2016 roku.Inauguracyjny lot maszyny CS100 ma zostać wykonany do końca 2012 roku. Producent potwierdza również, że chce dostarczyć pierwszą 125-miejscową maszynę z końcem 2013 roku. Do grudnia tego roku Bombardier planuje rozpocząć 2400-godzinny program prób w locie, w który włączonych zostanie pięć samolotów CS100. Jednak szef programu nieco studzi te plany.

Jeżeli jesteście ciekawi jak będzie wyglądał kokpit i kabina CSeries to zapraszamy do naszych artykułów: "Dubai Airshow: Debiut kokpitu CSeries" oraz "Kabina nowego Bombardiera CSeries".

Piotr Bożyk
Fot. Bombardier Mediagość_ebe5b - Profil
gość_ebe5b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie