Qatar Holding przejmuje akcje BAA

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 sierpnia 2012 09:46
1 komentarz
Reklama

Katarska grupa inwestycyjna Qatar Holding zakupiła 20% udziałów w brytyjskim operatorze lotniskowym BAA. Do spółki należą porty lotnicze Londyn-Heathrow, Londyn-Stansted, Glasgow, Aberdeen i Southampton.

Transakcja zakupu udziałów BAA przez katarskiego inwestora musi jeszcze zostać zaaprobowana przez unijne instytucje regulujące konkurencję na rynku. W przypadku pozytywnej decyzji finalizacja umowy nastąpi do końca tego roku. BAA jest kolejną inwestycją Qatar Holding w Wielkiej Brytanii. Katarska grupa ma akcje m.in. londyńskiej giełdy papierów wartościowych (London Stock Exchange), banku Barclays oraz luksusowego centrum handlowego Harrods.

Równocześnie BAA poinformowało, że nie będzie odwoływać się od nakazu sprzedaży swoich udziałów w porcie Londyn-Stansted.

W 2009 roku brytyjska Komisja Konkurencji zdecydowała się rozbić bardzo silną pozycję BAA na rynku lotnisk w Wielkiej Brytanii. Spółka musiała sprzedać lotniska Londyn-Gatwick, Edynburg oraz właśnie Londyn-Stansted. Dwa pierwsze porty zostały kupione w tym roku przez Global Infrastructure Partners. Do tej pory BAA odwoływało się od nakazu sprzedaży Stansted, argumentując, że port obsługuje zupełnie inny ruch niż Heathrow i nie ma mowy o monopolistycznej pozycji w rejonie Londynu. Teraz jednak brytyjski operator lotniskowy zrezygnował z apelacji i zdecydował się na sprzedaż położonego ok. 50 km na północny-wschód od Londynu lotniska Stansted, choć nie podano harmonogramu procesu.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_d23f6 2012-08-21 09:54   
gosc_d23f6 - Profil gosc_d23f6
bogato
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama