×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar Holding przejmuje akcje BAAKatarska grupa inwestycyjna Qatar Holding zakupiła 20% udziałów w brytyjskim operatorze lotniskowym BAA. Do spółki należą porty lotnicze Londyn-Heathrow, Londyn-Stansted, Glasgow, Aberdeen i Southampton.

Transakcja zakupu udziałów BAA przez katarskiego inwestora musi jeszcze zostać zaaprobowana przez unijne instytucje regulujące konkurencję na rynku. W przypadku pozytywnej decyzji finalizacja umowy nastąpi do końca tego roku. BAA jest kolejną inwestycją Qatar Holding w Wielkiej Brytanii. Katarska grupa ma akcje m.in. londyńskiej giełdy papierów wartościowych (London Stock Exchange), banku Barclays oraz luksusowego centrum handlowego Harrods. 

Równocześnie BAA poinformowało, że nie będzie odwoływać się od nakazu sprzedaży swoich udziałów w porcie Londyn-Stansted. 

W 2009 roku brytyjska Komisja Konkurencji zdecydowała się rozbić bardzo silną pozycję BAA na rynku lotnisk w Wielkiej Brytanii. Spółka musiała sprzedać lotniska Londyn-Gatwick, Edynburg oraz właśnie Londyn-Stansted. Dwa pierwsze porty zostały kupione w tym roku przez Global Infrastructure Partners. Do tej pory BAA odwoływało się od nakazu sprzedaży Stansted, argumentując, że port obsługuje zupełnie inny ruch niż Heathrow i nie ma mowy o monopolistycznej pozycji w rejonie Londynu. Teraz jednak brytyjski operator lotniskowy zrezygnował z apelacji i zdecydował się na sprzedaż położonego ok. 50 km na północny-wschód od Londynu lotniska Stansted, choć nie podano harmonogramu procesu.

Dominik Sipińskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie