×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus potwierdza fabrykę w MobileAirbus potwierdził dziś, że wybuduje nową linię montażu końcowego w amerykańskim mieście Mobile w stanie Alabama. O nieoficjalnych informacjach na ten temat pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.W Mobile, gdzie znajdują się już zakłady spółki-matki Airbusa, EADS, powstanie linia montażu końcowego samolotów A320neo. Kosztująca 600 mln dolarów fabryka powstanie do 2015 r., a w 2016 r. ma zostać dostarczony pierwszy samolot wyprodukowany w Mobile. Po osiągnięciu pełnej przepustowości w 2017 r. w Alabamie będzie składanych 40-50 A320neo rocznie.To czwarta linia montażu końcowego Airbusa. Główna znajduje się przy siedzibie producenta w Tuluzie, a samoloty z rodziny A320 są montowane również w Hamburgu i Tianjin w Chinach. W Mobile pracę znajdzie ok. 1000 osób, co krytykują związki zawodowe z Francji i Niemiec. Zwłaszcza w Tuluzie związkowcy mogą liczyć na wsparcie polityków po triumfie socjalistów w niedawnych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Alabama jest znana z bardzo liberalnego prawa, które preferuje dużych inwestorów i ogranicza działalność związkową. Dlatego koszty pracy w tym stanie są dużo niższe niż w Europie, a swoje zakłady poza EADS-em mają w tym stanie także Boeing, Mercedes, Hyundai czy Honda.Nie zmieni się miejsce produkcji głównych części Airbusów A320. Kadłuby wraz z wyposażeniem będą transportowane do Mobile statkami. 

Poza niższymi kosztami, fabryka w Stanach Zjednoczonych może ułatwić sprzedaż A320 w tym kraju. Jednak już teraz wszyscy najwięksi przewoźnicy amerykańscy korzystają z maszyn Airbusa. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Ted Denson, Airbus Mediagość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie