LOT vs OLT. Sąd zakazał emisji

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
16 maja 2012 14:15
73 komentarzy
Reklama

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał rozpowszechniania reklamy przewoźnika OLT Express łudząco podobnej do reklamy LOT-u na czas trwania procesu między spółkami. O sprawie pisaliśmy w marcu.

Decyzją Sądu przewoźnik OLT Express ma zaniechać rozpowszechniania w jakikolwiek sposób reklam, które zawierają grafikę samolotu od strony dziobu, do którego pasażerowie wchodzą z jednej strony a wychodzą z drugiej strony oraz wykorzystania w tle obrazów przedstawiających charakterystyczne budowle znanych miejsc na świecie oraz użycia nazwy "Nowe Polskie Linie Lotnicze". Sąd przychylił się do argumentacji LOT-u, że ten layout jest wykorzystywany przez LOT od listopada 2011 roku, znacznie wcześniej niż rozpoczęła się kampania promocyjna drugiego przewoźnika w lutym br.


Sąd przyznał również w postanowieniu, że nazwa "Polskie Linie Lotnicze" jest częścią firmy LOT, która jest używana powszechnie od momentu powstania, czyli od 1929 roku, co tym samym jest jednoznacznie kojarzone i identyfikowane z nazwą narodowego przewoźnika. Dlatego też sąd zakazał wykorzystywania zwrotu "Polskie Linie Lotnicze" we wszelkich formach reklamy OLT Express na czas trwania procesu.

- Postanowienia sądu są jak na razie zabezpieczeniem PLL LOT S.A. na czas przyszłego procesu z drugim przewoźnikiem. Niemniej odczuwamy satysfakcję, że Sąd przychylił się do argumentacji naszej firmy, że reklama drugiego przewoźnika jest elementem nieuczciwej konkurencji – mówi Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy PLL LOT S.A. - Dla LOT-u, tradycyjnej linii z bogatą historią, ważne jest aby nasi Pasażerowie nie byli wprowadzeni w błąd co do naszej marki i świadczonych usług. Warto zacytować zdanie z postanowienia Sądu odnoszące się do podobieństwa reklam jako, że „ Konsekwencją tego stanu rzeczy może być pasożytnicze wykorzystywanie przez obowiązanego [OLT Express] renomy marki uprawnionego [LOT] do budowania swojej pozycji rynkowej" – dodaje Chorzewski.

Pod koniec lutego LOT skierował do OLT Express pismo wzywające do zaniechania emisji reklamy. Po odmowie zaniechania reklamy przez OLT Express PLL LOT zdecydowały się wystąpić na drogę sądową.

Postanowienie Sądu dotyczące zakazu emisji reklamy łudząco podobnej do reklamy LOT-u zostało dostarczone obu stronom i podlega natychmiastowej wykonalności.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
4tech 2012-05-17 15:56   
4tech - Profil 4tech
link do oświadczenia OLT Express podpisany przez p M. Grzybowską.
zobacz link
krystek 2012-05-17 15:53   
krystek - Profil krystek
Jak donosi jeden z portali lotniczych OLT zapowiedział dziś odwołanie się od tej decyzji sądu. Znając opieszałość naszych sądów sprawa się pewno trochę pociągnie. A z drugiej strony linie zyskają darmową reklamę.
4tech 2012-05-17 15:47   
4tech - Profil 4tech
marecki, niestety ale w przypadku postępowania zabezpieczającego tak stanowi prawo. Sąd zgodnie z prawem nawet nie ma możliwości wysłuchania strony pozwanej. Dopiero powtórzę po ogłoszeniu postanowienia OLT zgodnie z prawem ma prawo do wniesienia odwołania oraz wysłuchania.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama