Kontrolowana katastrofa Boeinga 727

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
30 kwietnia 2012 18:12
6 komentarzy
Reklama

W miniony piątek (27.04), w celu realizacji dokumentu telewizyjnego o bezpieczeństwie lotniczym, na pustyni Sonora w Meksyku przeprowadzono kontrolowaną katastrofę samolotu Boeing 727.

Wypadek został wykonany na potrzeby producenta telewizyjnego Dragonfly z Wielkiej Brytanii, we współpracy z amerykańskim Discovery Channel, niemieckim Pro Sieben oraz brytyjskim Channel 4. Materiał zostanie wyemitowany pod koniec tego roku.Boeing początkowo był pilotowany przez pilota, który następnie wyskoczył z samolotu. Przed opuszczeniem pokładu pozostawił maszynę w locie poziomym, która następnie była zdalnie kierowana z lecącego obok samolotu.

We wspólnym oświadczeniu wszyscy producenci zgodnie twierdzą, że wypadek był przeprowadzony zgodnie z założeniami i nikt nie odniósł obrażeń ani nie zanotowano żadnego uszkodzenia mienia.

Dyskusje nad kontrolowaną katastrofą samolotu pojawiły się u producenta kilka lat temu. Pierwotny plan przewidywał znalezienie starej maszyny szerokokadłubowej mogącej przewieźć 300 pasażerów. Jednak w związku z ograniczonym budżetem zdecydowano się przeprowadzić eksperyment na mniejszym samolocie.

Na pokładzie Boeinga 727 znajdowało się wiele przyrządów pomiarowych oraz kilkanaście kamer m.in. w kabinie pasażerskiej, kokpicie, toaletach, podwoziu, a także na manekinach. Wszystko po to, aby dokładnie nagrać wpływ wypadku na pasażerów jak i kadłub samolotu.

- Ze względów bezpieczeństwa, została wydzielona specjalna strefa, w której rozbił się samolot. Cała akcja była kontrolowana przez wykwalifikowane zespoły meksykańskiej policji i wojska, a także służby ratownicze - możemy przeczytać w oświadczeniu.

Materiał filmowy jednego ze strażaków z lądowania maszyny B727 na pustyni:Piotr Bożyk
Fot. Los Angeles Times
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
hops 2012-05-07 10:49   
hops - Profil hops
CFIT jak nic ;]
czapl1997 2012-05-05 00:18   
czapl1997 - Profil czapl1997
Polatałby sobie jeszcze w IranAir:(
mietek 2012-05-03 17:20   
mietek - Profil mietek
Strażak jakiś znerwicowany, bo strasznie mu się łapa trzęsie;-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama