Suchoj SSJ100 przeszedł kolejne testy

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
25 kwietnia 2012 12:04
Reklama

Suchoj Superjet 100 (SSJ100) pomyślnie przeszedł dodatkowe testy certyfikacyjne poszerzające warunki eksploatacji o duże, północne szerokości geograficzne. Zgodnie z harmonogramem testowym od 12 do 19 kwietnia wykonano 11 lotów próbnych, a załoga maszyny składała się z pilotów doświadczalnych Suchoja oraz przedstawicieli organów lotniczych Rosji.

Loty testowe z lotniska Tiksi w Jakucji wykonał samolot SSJ100 o numerze seryjnym 95005 (rej. 97005). Wspomniany port lotniczy znajduje się na 71. stopniu szerokości geograficznej północnej.Wykonane badania dowiodły prawidłowego funkcjonowania awioniki samolotu, zwłaszcza inercjalnego układu odniesienia i systemu nawigacji satelitarnej GPS i Glonass w lotach w obszarze wysokiej szerokości geograficznej północnej (do 78 stopni). Raport na temat dodatkowej certyfikacji jest w trakcie przygotowań i wkrótce zostanie dodany jako aneks do certyfikatu typu maszyny SSJ100.

Zwiększenia warunków eksploatacji maszyny ma szczególne znaczenie dla rosyjskiego przewoźnika Yakutia Airlines, który jeszcze w tym roku otrzyma pierwsze dwa zamówione modele SSJ100.

Suchoj Superjet 100 to regionalny odrzutowiec posiadający zasięg 4400 km oraz mogący pomieścić do 98 pasażerów. Pierwszy lot maszyny odbył się w maju 2008 roku. Już wkrótce maszyna wyruszy w pierwszą pokazową trasę "Witamy Azję". 3 maja rosyjski regionalny odrzutowiec rozpocznie pierwszy etap podróży, w którym odwiedzi sześć państw: Kazachstan, Pakistan, Indonezję, Wietnam, Laos oraz Birmę.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama