Gdańsk: Uroczyste otwarcie T2

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
01 kwietnia 2012 20:38
47 komentarzy
Reklama

Wczoraj (31.03) miało miejsce uroczyste uruchomienie nowego terminalu w Gdańsku. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej, na wieczorną galę w nowym budynku zjechały setki gości. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć redakcji portalu Pasazer.com. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.

Już z daleka mogliśmy podziwiać pięknie oświetloną bryłę budynku.Parking dla prawie tysiąca osób został zorganizowany na płycie postojowej lotniska. Dzięki temu mogliśmy podziwiać również nowy terminal od drugiej strony.Tuż przed terminalem czekał zaparkowany rząd samochodów Mini Morris w barwach OLT Express. Czyżby przewoźnik chciał nas czymś zaskoczyć?

W drzwiach terminalu witała nas maskotka lotniska, Mewa.Hala, w której znajdują się stanowiska odprawy biletowo-bagażowej jest przestronna i nowoczesna.

Czas rozpocząć część oficjalną.Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, Michał Marzec, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowe "Porty Lotnicze", Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Bartosz Piotrusiewicz wiceprezydent miasta Sopotu, Michał Guć, wiceprezydent miasta Gdyni, Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańsk oraz Prezydent RP Lech Wałęsa wraz z małżonką, Danutą.

To właśnie Lech Wałęsa, patron gdańskiego lotniska, wygłosił pierwszą tego wieczoru powitalną mowę, w której z dumą wypowiadał się o nowym terminalu, że "takiej wspaniałości jeszcze w życiu nie widział".

O dniu chwały i dumy dla Gdańska oraz całego Pomorza mówił Mieczysław Struk, który stwierdził również, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Paweł Adamowicz złożył serdeczne podziękowanie dla Włodzimierza Machczyńskiego, byłego prezesa portu lotniczego Gdańsk, który rozpoczął inwestycję.Prezydent Gdańska gratulował także obecnym władzom lotniska: Tomaszowi Kloskowskiemu, prezesowi portu oraz Marzenie Kreft, wiceprezesowi portu, za doprowadzenie rozbudowy do końca. Ciepłe słowa popłynęły również w stronę architektów z biura JSK Architekci, których dzieło nawiązuje m.in. do stoczniowych dźwigów, a przy tym pięknie wpisuje się w architekturę XXI wieku. Wielkie podziękowania otrzymało również konsorcjum budowlane Budimex oraz Doraco, którzy nie tylko w terminie, ale także w budżecie wybudowali nowy terminal. Adamowicz podkreślił, że jest to wspaniały i wielki sukces wszystkich pracowników.Od podziękowań zaczął również Tomasz Kloskowski, który w pierwszej kolejności wyraził wielką wdzięczność dla firm budowlanych Budimex oraz Doraco za dwuletni trud budowy. Wyraził także nadzieję, że budynek zaprojektowany przez architektów z JSK nie tylko będzie się pięknie prezentował przez najbliższe lata, ale również niskie będą koszty jego eksploatacji. Za kawał dobrej wykonanej roboty podziękował także inspektorom budowlanym oraz wszystkim pracownikom. Podziękowania z ust Kloskowskiego popłynęły ponownie w stronę byłego prezesa portu lotniczego, Włodzimierza Machczyńskiego, który to rozpoczął budowę nowego terminala. Z wyrazami wdzięczności zwrócił się także ku właścicielom oraz instytucjom odpowiedzialnym za przepływ środków unijnych, bez których nie byłoby możliwe sfinansowanie projektu.Szczególne podziękowania oraz symboliczne nagrody z postaci bączka - srebrnego samolotu na bryle bursztynu - otrzymała "Grupa Wspaniałych", bez których według Kloskowskiego nie powstałby nowy terrminal. Bączki powędrowały m.in. do Dariusza Blochera oraz Janusza Budzyńskiego z Budimeksu, Andżeliki Cieślowskiej oraz Piotra Plichty z Doraco, Mariusza Rutza oraz Małgorzaty Gizickiej z JSK Architekci, Marzeny Kreft, wiceprezes portu lotniczego Gdańsk oraz Andrzeja Bojanowskiego, wiceprezydenta Gdańska.

Galę uświetnił występ Transgatunkowego Teatru Sfinks, który zaprezentował "Wielką Symfonię Lotniskową" w takt muzyki Ravela.


Goście zostali następnie zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Hotel Haffner.Można było również spróbować sushi, wędzonego łososia czy lokalnych trunków.Mogliśmy również podziwiać wnętrza nowego terminalu. Pierwszy pasażer odleci stąd rano 6 kwietnia 2012 roku.Zabawa trwała do ostatniego gościa. Każdy, kto opuszczał nowy terminal, otrzymywał w prezencie drobny upominek - puzzle ze zdjęciem budynku.

Już wkrótce zapraszamy na relację z pierwszego lotu z nowego terminala.

Anna Żuchlińska
zdj. Adrian Czaszyński, Gdańsk Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_cb480 2012-04-08 17:00   
gosc_cb480 - Profil gosc_cb480
Co do tych rekawow, to prawda, ze na niektorych lotniskach LCC tez z nich korzystaja. Patrz FR na kanarach i AGP, czy na przyklad EZY i Vueling w BIO
usuniety 2012-04-08 12:52   
usuniety - Profil usuniety
Do tego dojdą jeszcze połączenia zagraniczne ale dopiero w czwartym kwartale roku.
solokhumbu 2012-04-08 12:47   
solokhumbu - Profil solokhumbu
kasjanku i 4techu: poczekajmy do połowy maja na pełną siatkę! W tej chwili np WROPOZ wozi powietrze, ale kiedy będzie możliwość przesiadki WROPOZSZZ szanse tego (pozornie głupiego!) połączenia solidnie rosną. Z tego, co wyczytałem, LF POZGDN też na poziomie 50%, więc jak na początek to nieźle (dla porównania POZ-BLQ FR było 60%). Zwyczajnie - dajmy i czas:)
Zdrowych, spokojnych!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama