B&H Airlines bliskie upadku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 marca 2012 23:22
3 komentarze
Reklama

Bośniackie linie B&H Airlines są bliskie upadku. Przewoźnik zawiesił sprzedaż biletów na kilka najbliższych dni, a Turkish Airlines domagają się zwrotu długu bośniackiej linii.

B&H Airlines to narodowy przewoźnik Bośni i Hercegowiny z główną bazą na lotnisku w Sarajewie. Linia została na nowo utworzona przez rząd tego kraju w 2004 po bankructwie Air Bosna. Od 2008 mniejszościowym udziałowcem (49% akcji) jest Turkish Airlines. We flocie B&H Airlines znajdują się dwa samoloty ATR 72 oraz leasingowany od tureckiej linii Airbus A319.Jak wynika z informacji sarajewskiego dziennika "Oslobodjenje", jedyny odrzutowiec we flocie B&H Airlines od końca lutego znajduje się na lotnisku w Stambule. Turkish Airlines zatrzymały go z uwagi na niespłacony dług bośniackiego przewoźnika. "Flightglobal" informuje, że zapadła już decyzja o powrocie maszyny do floty Turkish Airlines. Obydwa ATR-y 72 znajdują się z kolei w niemieckim Monchengladbach. Bośniacka linia utrzymuje, że wszystkie trzy samoloty przechodzą obecnie regularne przeglądy.

Przewoźnik wstrzymał sprzedaż biletów co najmniej do 13 marca. Połączenia do Istambułu, Zurychu i Kopenhagi po tej dacie widnieją w systemie rezerwacyjnym, jednak nie ma pewności, czy loty faktycznie się odbędą.Rząd w Sarajewie wyraźnie powiedział, że nie ma już funduszy, by wspierać działalność B&H Airlines. Przedstawiciele władz Bośni zażądali od zarządzających linią natychmiastowego przedstawienia biznesplanu na 2012 r.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Bulent Kavakkoru (Flickr.com)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gburian 2012-03-12 21:53   
gburian - Profil gburian
Cała ta sprawa z LO/TK jest dziwacznie przedstawiana , że to TK niby chce tak bardzo kupić LO , rzeczywistość jest odmienna , to MSP chce mieć problem z głowy z powodu notorycznych długów tej firmy, chce rozsądnie sprzedać LO ale jesli będzie dobra cena , tak aby coś uzyskać dla budżetu ,
MSP zaprosiło wiele firm do rozmów i tylko TK były na tyle silne aby odpowiedziec że przeanalizuja ofertę,
,cześć firm zrezygnowała na wstępie inne nie ujawniają się wcale.
Sam zarząd LO nie chce aby ktokolwiek ich kupował , z ich punktu widzenia lepiej podtrzymywac mit o chińczykach ze są lepsi ... bo są mniej realni , opcja chinska oddala widmo rzeczywistego udziału kogokolwiek w prywatyzacji. Zarząd LO zdecydowanie chce samoidzielnego rozwoju, stąd , z uwagi na uzwiazkowienie firmy nastąpił kanibalizm do core biznesu , oraz reperacje finansów poprzez " dziwne dla UE" transakcje z LS AS, cateringiem Ams'em, budynkiem Cargo , własnym biurowcem etc. Byl cień nadziei w LO ze z koncem roku bilans berdzie na takie 0 minus , koszty jednak były za wysokie , rzutem na taśmę poszły promocje w stylu środa przez tydzień , zabrakło wpływów , bilans ujemny,
Ale zarząd ma argument dla MSP po co sprzedawać skoro firma ma niby mało długów i zaraz przylecą nowe samoloty, niech zostanie tak jak jest , i właściwe mają racje ... gdyby nie te nieszczęsne związki zawodowe LO można by rzeczywicie wyprowadzić na plus.
ztof 2012-03-12 12:47   
ztof - Profil ztof
Dobry artykuł dla zapatrzonych w Turkish Airlines jako zbawicielu PLL LOT.
humbak 2012-03-12 01:39   
humbak - Profil humbak
Niedawno jeszcze widziałem jednego ich ptaszka ATR.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama