AF-KLM chce całkowicie przejąć Alitalię

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 marca 2012 10:05
Reklama

Koncern Air France-KLM chce do końca 2013 r. całkowicie przejąć włoską Alitalię. Ma to nastąpić dzięki wymianom akcji - donosi francuski dziennik "La Tribune".

Francusko-holenderska grupa posiada obecnie 25% udziałów w zrestrukturyzowanej, prywatnej Alitalii. AF-KLM brał udział w procesie odtwarzania przewoźnika po bankructwie państwowej Alitalii w 2009 r.

Zakup udziałów w Alitalii poprzez wymianę akcji ma umożliwić inwestycję bez dalszej zwiększania długu AF-KLM. Choć koncern nie ogłosił jeszcze wyników za 2011 r., analitycy szacują dług firmy na ponad 6 mld euro. By było to możliwe, akcje AF-KLM muszą jednak podrożeć z obecnej ceny ok. 4 euro. To z kolei nastąpi jedynie wtedy, gdy rynek zauważy pozytywne efekty planu naprawy finansów francusko-holenderskiego koncernu."Air Transport World" zwraca uwagę, że włoski przewoźnik wolałby udziałowca płacącego gotówką niż akcje przynoszącego straty koncernu AF-KLM. Niewykluczone, że do gry włączy się Lufthansa, która już w 2009 r. chciała brać udział w odtwarzaniu Alitalii.

Włoska linia straciła w 2011 r. 69 mln euro, ale jest to wynik o 60% lepszy niż w 2010 r. Od czasu restrukturyzacji w 2009 r. przewoźnik notujący co roku lepsze wyniki finansowe, a w 2012 r. po raz pierwszy może przynieść zysk.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama