Bruksela: Więcej praw dla pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 marca 2012 22:41
6 komentarzy
Reklama

Parlament Europejski chce wzmocnienia unijnych regulacji dotyczących praw pasażerów. Europosłowie z komisji transportu i turystyki niemal jednogłośnie przegłosowali projekt.

Dokument to tzw. własna inicjatywa europosłów. Pod koniec marca zostanie on poddany głosowaniu na sesji plenarnej parlamentu. Jeśli europosłowie zdecydują o przyjęciu dokumentu, Komisja Europejska będzie musiała przygotować projekt nowego prawa. Oznacza to, że cały proces będzie długotrwały, ale z dużym prawdopodobieństwem zakończy się wzmocnieniem praw pasażerów linii lotniczych.

Europosłowie chcą między innymi, by przewoźnicy tworzyli na lotniskach punkty informacyjne, w których pasażerowie nie tylko dowiedzą się, jakie mają prawa, ale również będą mogli od razu z nich skorzystać. Personel tych punktów będzie mógł nie tylko zmienić trasę lub godziny lotu w przypadku opóźnienia lub odwołania połączenia, ale również od razu wypłacić odszkodowanie zgodnie z unijnym prawem.Parlamentarzyści z Brukseli proponują, by pasażerowie mieli prawnie zagwarantowaną możliwość zmiany lub rezygnacji z rezerwacji w ciągu dwóch godzin od jej dokonania. Ta propozycja ma obejmować nie tylko poprawę np. błędów literowych w danych, ale również całkowite wycofanie się z kupna biletów i zwrot pełnej kwoty.

Wszystkie linie lotnicze będą musiały utworzyć tani numer telefonu, pod którym pasażerowie będą składać reklamacje, a także specjalną skrzynkę e-mailową. Agencje nadzorujące przestrzeganie praw pasażerów zyskają większe uprawnienia, a terminy oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji ulegną skróceniu. W nowych przepisach "nadzwyczajne okoliczności" zwalniające przewoźników z obowiązków wobec pasażerów mają zostać sprecyzowane.

Więcej praw będą mieli też pasażerowie o ograniczonej sprawności ruchowej. Po raz pierwszy do tej kategorii zostaną zaliczeni nie tylko niepełnosprawni, ale także samotnie podróżujące dzieci, matki z małymi dziećmi i osoby starsze.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_6164e 2012-03-06 08:25   
gosc_6164e - Profil gosc_6164e
a ojcowie z malymi dziecmi to co?
ktgracz 2012-03-05 21:42   
ktgracz - Profil ktgracz
Jak choćby część wejdzie w życie Ryanek pewnie, podwoi/ potroi tą swoją opłatę EU261 :D
gosc_df481 2012-03-03 22:37   
gosc_df481 - Profil gosc_df481
a co z pasażerami mikrobusów autobusów pociągów , taksówek , itd odpłatnego transportu , też powinno byc EU 261 , DBC itd. - uparli się na linie lotnicze , jak to latanie ma byc tanie przy takich ograniczeniach?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama