KE: "Nie będzie zimowego paraliżu"

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 grudnia 2011 13:35
2 komentarze
Reklama

Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, zapewnia: "Zimą nie będzie paraliżu ruchu lotniczego".

Dziś (16.12) w południe Kallas na briefingu prasowym podsumował wysiłki lotnisk, nadzorowane przez Brukselę, by uniknąć powtórki zeszłorocznego chaosu na lotniskach. Jak przypomniał Kallas, w okresie świątecznym odwołano w zeszłym roku ok. 35 tysięcy lotów, więcej niż w całym roku 2009. Powodem były intensywne opady śniegu w Europie.

- Poważne niedostatki zostały zidentyfikowane i walczymy z nimi. Mamy szczegółowe raporty od głównych lotnisk dotyczące ich przygotowania do zimy ("snowhow", jak mówi się w krajach nordyckich) - powiedział Kallas.

Na lotnisku Londyn-Heathrow jest teraz więcej pługów i pracowników odpowiedzialnych za zimowe przygotowanie lotniska, poprawiono też procedury. Podobnie postąpiły porty lotnicze w Paryżu-CDG i Frankfurcie. Międzynarodowa Rada Lotnisk (ACI) zapewnia, że na wszystkich monitorowanych lotniskach sytuacja jest lepsza niż w ubiegłym roku.

- Oczywiście, w bardzo ekstremalnych warunkach operacje lotnicze mogą zostać zakłócone lub nawet wstrzymane. Ale najważniejsze dla prywatnych i biznesowych podróżnych jest to, że w typowej pogodzie zimowej będą od- i dolatywać bezpiecznie i na czas - podsumował Kallas.

Wiceprzewodniczący Komisji zakończył swoje wystąpienie życzeniami świątecznymi, by wszyscy dolecieli zgodnie z rozkładem do domów.

Gdy w Brukseli Siim Kallas spotykał się z dziennikarzami, lotniska w Wielkiej Brytanii zmagały się z pierwszymi opadami śniegu w tym roku. W godzinach rannych znaczne opóźnienia miały rejsy do i z Manchesteru, a później kilkumilimetrowa warstwa białego puchu utrudniała działanie lotniska Londyn-Heathrow.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_f0139 2011-12-20 16:16   
gosc_f0139 - Profil gosc_f0139
a dziś we FRA mnóstwo lotów odwołanych...
rafalpd 2011-12-16 13:49   
rafalpd - Profil rafalpd
kilkumilimetrowa warstwa - smiech na sali
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama