Suchoj: Symulator i auto-land

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 listopada 2011 15:49
Reklama

Na lotnisku Żukowski pod Moskwą uruchomiony został symulator Suchoja SuperJet-100 typu "full motion". Symulator, wyprodukowany przez francuską firmę Thales, umożliwia szkolenie pilotów w pełnym zakresie. Już wkrótce z nowego systemu będą korzystać piloci Aerofłotu, największego klienta Suchoja.

Symulator otrzymał certyfikację na poziomie C. Oznacza to, że piloci muszą niezależnie od szkoleń na ziemi odbyć część przeszkolenia w prawdziwym samolocie. W przyszłości Suchoj planuje podniesienie klasy symulatora do poziomu D, który umożliwia tzw. ZFTT (zero flight time training), czyli szkolenie z zerowym czasem lotu. Piloci mogą wtedy zdobyć uprawnienia na ten typ samolotu, ani razu nie zasiadając za sterami prawdziwej maszyny.Suchoj planuje zainstalować jeszcze dwa symulatory samolotu SSJ-100. Jeden zostanie umieszczony w Moskwie, a drugi w Wenecji. Pierwszymi klientami we Włoszech będą piloci meksykańskiej linii Interjet, która zamówiła 15 samolotów SSJ-100.

Rosyjski producent poinformował również, że samolot testowy SSJ-100 wykonał pierwsze w pełni automatyczne lądowania. Próby, które odbywały się na lotnisku Żukowski, są pierwszym krokiem w drodze do uzyskania certyfikacji na automatyczne lądowania w kategorii ILS IIIa.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama