Gdynia: Kto zbuduje nowy port?

22 listopada 2011 21:10
7 komentarzy
Reklama
Budowa nowego portu lotniczego Gdynia-Kosakowo oddala się w czasie. Dwa przetargi, które miały dać odpowiedź, kto zostanie wykonawcą inwestycji na lotnisku w Kosakowie, zostały unieważnione.

Pierwszy z nich dotyczył wyłonienia firmy, która stworzy opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy bazy paliw.

- Oczywiście, że wolelibyśmy wyłonić wykonawców w pierwszym przetargu, ale poradzimy sobie i tak bez konieczności większej korekty harmonogramu. Przetarg na zaprojektowanie bazy paliw już został ponownie ogłoszony, otwarcie ofert planowane jest na 22 listopada – skomentował Piotr Szpajer, kierownik ds. marketingu i rozwoju Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo.



Po raz kolejny nie udało się również wyłonić wykonawcy, który zająłby się przebudową nawierzchni płaszczyzny postoju samolotów. Jednak i w tym przypadku władze portu uspokajają.

- W przypadku przebudowy nawierzchni płyty lotniskowej przygotujemy dokumentację przetargową w trochę innej formie. Po jej wykonaniu zostanie on ogłoszony jako dwuetapowe zadanie - w trybie zaprojektuj i wybuduj - dodał Szpajer.

Na tym jednak nie koniec wyzwań stojących przed nowym portem lotniczym.

- Prowadzimy też intensywne prace związane z przygotowaniem dokumentacji operacyjnej lotniska, w tym m.in. w zakresie opracowania wszelkich procedur związanych z bezpieczeństwem ruchu lotniczego na lotnisku - mówią przedstawiciele lotniska.



Pomimo wszystkich faktów władze spółki podtrzymują deklaracje, że lotnisko cywilne w Gdyni-Kosakowie będzie mogło obsługiwać małe samoloty podczas Euro 2012.

- To nie są kłopoty, a sytuacje, na które zawsze trzeba być przygotowanym podczas realizowania tak dużych inwestycji - wyjaśnia Piotr Szpajer.

Do tej pory udało się wyłonić wykonawcę, który wyburzy schronohangar, pozostały po lotnisku wojskowym. Podczas następnego tygodnia nastąpi otwarcie ofert w zakresie wykonania dwóch kluczowych dla obsługi portu lotniczego inwestycji. Pierwszy z nich dotyczy budowy terminalu lotnictwa ogólnego oraz obiektu, w którym siedzibę będzie miała lotniskowa straż pożarna i pozostałe służby operacyjne lotniska, a także zarząd portu lotniczego.

Justyna Żyła
fot. Port Lotniczy Gdynia Kosakowo
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2011-11-29 11:45   
mietek - Profil mietek
Jak dla mnie też pomysł, za przeproszeniem, z dupy:-)
gosc_a4349 2011-11-25 17:53   
gosc_a4349 - Profil gosc_a4349
konkurencji nigdy za wiele, moze nizsze ceny spowoduja powstanie nowe bazy np. francy, zwlaszcza w kontekscie prawie pewnego juz ruchu bezwizowego miedzy Kaliningradem a Polska
aguirre 2011-11-24 11:25   
aguirre - Profil aguirre
Po co drugie lotnisko w Trójmieście, skoro na jednym jest słaby ruch? Dodatkowo niektórym wypada przypomnieć, że linie lotnicze to organizacje charytatywne i ich celem jest sprzedaż biletów jak najdrożej, a nie jak najtaniej. Obniżki są czasowe, aby wyciąć konkurencję. gdy jej brak - ceny szybują w górę - vide Wizz a WAW,. Może jeszcze niech trzecie w Sopocie - wybudują? ;-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy