×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przestrzeń RVSM nad RosjąRosja od dziś (17.11) wprowadziła zasady RVSM w swojej przestrzeni powietrznej. Pozwoli to na loty na sześciu dodatkowych poziomach i bezpośrednio wpłynie na zwiększenie przepustowości rosyjskiego nieba.

RVSM (Reduced Vertical Separation Minima) to projekt Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), który zakłada zmniejszenie separacji pionowej pomiędzy kolejnymi poziomami lotu do 1000 stóp lub 300 metrów. Przed 1997 r., kiedy rozpoczęło się wdrażanie RVSM, powyżej poziomu FL290 (29000 stóp) samoloty latały na poziomach co 2000 stóp. Wprowadzenie RVSM wiąże się ze zwiększoną dokładnością urządzeń określających wysokość, zarówno w samolotach jak i w służbach kontroli ruchu lotniczego.

Przestrzeń RVSM obowiązuje w całości na półkuli wschodniej razem z trasami atlantyckimi, nad Europą i Afryką. Również Australia i Oceania wprowadziły już zmniejszoną separację. Chiny stosują przestrzeń RVSM od 2007 r. Jej wprowadzenie było związane z przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Już w 2001 r. RVSM zostały wprowadzone nad Obwodem Kaliningradzkim, by nie wprowadzać chaosu w lotach nad północną Europą. W 2004 r. program pilotażowo wprowadzono w obszarze Rostowa nad Morzem Czarnym. Od dziś zmniejszone minima obowiązują nie tylko nad Rosją, ale także nad innymi krajami WNP - Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem - oraz Mongolią. 

Rosja i kraje WNP nadal będą używać systemu metrycznego. Zredukowane minimum wynosi zatem 300 metrów. Samoloty lecące znad Europy lub Dalekiego Wschodu muszą obniżyć lub podwyższyć swój poziom przelotowy, wlatując nad Rosję. Przykładowo, z poziomu lotu 37000 stóp (11277 metrów) należy wspiąć się na poziom 11300 metrów.

Spośród krajów byłego ZSRR jedynie kraje bałtyckie i Ukraina używają systemu amerykańskiego i podają wysokość w stopach.

Dominik Sipińskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie