×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qantas wznawia loty
W piątek (29.10) linie Qantas Airways na czas nieokreślony uziemiły całą flotę oraz zawiesiły wszystkie loty krajowe i międzynarodowe. Powodem tak dramatycznych posunięć były strajki oraz brak porozumienia w rozmowach z przedstawicielami trzech związków zawodowych. Dziś (31.10), po dwóch dniach przestoju, wystartował pierwszy samolot przewoźnika. Rejs QF 41 odleciał z Sydney do Dżakarty o 15:41 czasu lokalnego, po zatwierdzeniu czynności przez australijski organ nadzoru bezpieczeństwa lotniczego (CASA).

Jest to pierwszy lot linii Qantas od momentu wznowienia działalności. Decyzję podjął australijski sąd i nakazał zaprzestania wszelkich akcji protestacyjnych przez australijski związek licencjonowanych inżynierów obsługi technicznej (ALAEA), związek pracowników obsługi naziemnej (TWU) oraz australijski związek zawodowych pilotów (AIPA).Decyzją australijskiej instytucji rozwiązującej sprawy pracownicze (FWA), strony sporu będą miały do 21 dni na zakończenie negocjacji. W tym okresie nie może mieć miejsca żaden protest pracowników. Jeżeli nie zostanie osiągnięte porozumienie to i tak wiążący arbitraż będzie należał do tejże instytucji.

Przewoźnik zapowiedział, że dziś wznawia loty w ograniczonej liczbie rejsów, a w najbliższych dniach skupi się na stopniowym przygotowaniu harmonogramu powrotu wszystkich operacji lotniczych. Loty krajowe powrócą do normalnego harmonogramu w dniu jutrzejszym.

Podczas gdy Qantas z zadowoleniem przyjął decyzji sądu, to trzy związki zawodowe zaangażowane w spór wydały wspólne oświadczenie potępiające przewoźnika, w którym możemy przeczytać, że "decyzja taka jest wielce niesprawiedliwa i krzywdząca dla pracowników".

Kilka tygodni sporadycznych akcji protestacyjnych, które doprowadziły do utrudnień lub odwołania części lotów, prowadzonych przez członków związków zawodowych, przyniosło na tę chwilę stratę w wysokości 68 mln dolarów australijskich.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_c496c - Profil
gość_c496c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie