Linie Uni Air i TRIP zamawiają ATR-y

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
09 września 2011 13:57
Reklama

Producent samolotów turbośmigłowych ATR zbiera wiele nowych zamówień z Ameryki Południowej oraz Azji. Tendencja ta utrzymuję się już od pewnego czasu i raczej nie ulegnie wielkiej zmianie. Zaś na europejskim niebie na dobre króluje Bombardier Q400 i najprawdopodobniej królować będzie nadal. W ostatnich tygodniach zamówienie na 4 samoloty Q400 złożył Luxair. Z wciąż nieoficjalnych informacji wynika, że również nasz rodzimy Eurolot zmierza w kierunku modelu Q400.

10 maszyn ATR 72-600 dla Uni Air

Tajwański przewoźnik Uni Air zamówił 10 ATR-ów 72-600, z opcją na kolejne 10 maszyn tego typu. Pierwsze samoloty turbośmigłowe zostaną dostarczone we wrześniu 2012 roku.

- ATR 72-600 zastąpi w naszej flocie Bombardiery Q300 oraz maszyny McDonnell Douglas MD-90 - powiedział Wei Zhang, prezes Uni Air. - Jesteśmy przekonani, że nowy ATR 72-600 pozwoli naszej linii obniżyć koszty operacyjne, a także poprawi jakość usług na pokładzie - dodał.

Uni Air to spółka należącą do tajwańskiego przewoźnika Eva Air, która wykonuje rejsy krajowe i regionalne. Obecna flota linii składa się z trzech samolotów Bombardier Q300 oraz ośmiu MD-90.


TRIP zamawia 18 maszyn ATR 72-600

Kolejny przewoźnik jaki zamówił ATR-y to brazylijski TRIP (Transporte Aéreo Regional do Interior Paulista). Linia podpisała umowę o zakupie 18 maszyn ATR 72-600 z opcją na kolejnych 22 samolotów. Pierwszy zamówiony ATR zostanie odebrany pod koniec października tego roku.

Zamówienie składa się z dziewięciu samolotów kupionych bezpośrednio od producenta. Pozostałe maszyny będę leasingowane od firm Air Lease Corporation (ALC) oraz GE Capital Aviation Services (GECAS).

- Wraz z wejściem do eksploatacji 18 ATR 72-600 z flotą 52 maszyn ATR linia TRIP stanie się największym operatorem ATR na świecie. Obecnie największą flotę ATR (39 samolotów), posiada amerykański przewoźnik American Eagle - głosi wspólny komunikat ATR oraz linii TRIP.

Nowy symulator w Paryżu

Warto również dodać, że ATR otworzył w pobliżu paryskiego lotniska Charles de Gaulle nowe centrum szkolenia pilotów, które jest wyposażone w najnowszy i pełny symulator ATR 72-500 firmy Thales.

Nowe centrum przejmie część szkoleń z mocno przeciążonego symulatora w Tuluzie. Oprócz tych dwóch miast ATR posiada swoje ośrodki szkoleniowe w Bangkoku i Toronto oraz planuje otwarcie kolejnych w Johannesburgu i Bangalore.

Piotr Bożyk
Fot. ATR
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama