×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dzień kontrolera ruchu lotniczegoDziś (20.10) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Święto to ustanowiła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers).

Idea utworzenia profesjonalnej organizacji kontrolerów ruchu lotniczego o zasięgu światowym powstała w 1956. Jej pomysłodawcą był Jacob Wachtel, twórca i pierwszy prezes Stowarzyszenia Kontrolerów Ruchu Lotniczego w Izraelu. Za oficjalną datę ustanowienia tego święta uważa się dzień 20 października 1961 r., kiedy to utworzono IFATCA. W Polsce święto to obchodzone jest od 2008 r. Obecnie do IFATCA należy 137 organizacji krajowych, zrzeszających kilkadziesiąt tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie.W dziedzinie kontroli ruchu lotniczego od czasów jej powstania dokonano prawdziwego kroku milowego. Jednak czy w związku z tym przeciętny człowiek ma świadomość specyfiki tego zawodu? Niestety, pomimo ogromnej wagi świadczonych przez nich usług Święto Kontrolera zostało wymyślone właśnie m.in. by przybliżyć ludziom tą profesję, zaznajomić z tym zawodem.
Miejmy nadzieję, że 20 października, który jest Międzynarodowym Dniem Kontrolera Ruchu Lotniczego, pomoże propagować ten zawód.

Warto uzmysławiać, jak ciężka i odpowiedzialna jest ta praca. Kontroler nierzadko musi zajmować się kilkoma rzeczami naraz, dlatego w tym zawodzie niezwykle ważna jest podzielność uwagi, umiejętność jednoczesnego słuchania, pisania i mówienia. Musi podejmować decyzje mając w świadomości wiele żyć ludzkich. Jedno jest pewne - dzięki naszym kontrolerom nie należy się bać latać! Choć dla zwykłego śmiertelnika są „niewidziani” zawsze są obecni podczas podróży samolotem.

Dziś mija 50 lat odkąd IFATCA ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

Fot. PAŻP

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie