×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing 787 zakończył testy ETOPSW środę (3.08) Boeing zakończył próby operacji rozszerzonych (tzw. ETOPS) dla B787 oraz poinformował, że testy funkcji i niezawodności (function & reliability) dla tego samolotu zakończą się w ostatnich dniach sierpnia. Jest to już ostatni etap prób w locie przed kompletną certyfikacją samolotu B787 Dreamliner.

- Teraz, gdy planowane badania ETOPS są już w podręcznikach, nasz zespół spędzi następne kilka tygodni na zakończeniu testów funkcji i niezawodności (F & R), które zakończą certyfikację B787 z silnikami Rolls-Royce Trent 1000 - powiedział Randy Tinseth, wiceprezes Boeinga ds. programu 787.Testy funkcji i niezawodności symulują normalne oraz niecodzienne operacje dla samolotu w środowisku ruchu lotniczego. Testy ETOPS odnosiły się do rozszerzonych operacji dla samolotów o dwóch silnikach, które loty w odległości większej niż 60 minut od najbliższego odpowiedniego dla nich lotniska. Taka sytuacja ma miejsce głównie podczas rejsów transoceanicznych. Podczas demonstracji ETOPS sprawdza się zdolność samolotu do bezpiecznego powrotu na lotnisko po zaistnieniu różnych problemów, w tym m.in. długie zawroty wykonywane na jednym silniku.

Wiele prób ETOPS na B787 polegało na wyłączeniu jednego z dwóch silników maszyny do 345 minut przed lądowaniem. Symulowany był również 330-minutowy powrót na lotnisko startu na jednym silniku według wymagań ETOPS.

Dreamliner początkowo zdobył certyfikat ETOPS pozwalający na zawrót z trasy lub lądowanie na jednym silniku do 180 minut. Kompletny ETOPS do 330 minut samolot otrzyma na początku roku 2012. Ostatni ETOPS będzie szczególnie ważny dla linii United, która na B787 obsługiwać będzie połączenie Houston - Auckland.

Boeing przewiduje kompletną certyfikację dla 787 pod koniec sierpnia, a pierwsza dostawa do ANA ma nastąpić na początku września.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Mediagość_45436 - Profil
gość_45436
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie