EuroLOT: Informatyzacja systemu pracy

23 czerwca 2010 14:37
4 komentarze
Reklama
Czy leci z nami pilot? Na to filmowe pytanie w firmie EuroLOT odpowiada system informatyczny. Linia lotnicza wchodząca w skład grupy LOT wdrożyła elektroniczne systemy wspomagające funkcjonowanie firmy. Na końcu tych systemów są piloci i stewardesy, którzy przez sieć planują loty, zdają raporty, czy odbierają instrukcje.

EuroLOT zatrudnia 200 pracowników, którzy pracują na pokładach samolotów. Wyzwaniem było stworzenie systemu, który będzie na bieżąco organizował podniebną pracę pilotów i personelu pokładowego. Z pomocą przyszła technologia IT.

Firma MIS SA wdrożyła w Eurolocie elektroniczny obieg dokumentów oparty o platformę Lotus oraz stworzyła portal firmowy, umożliwiający współpracę pomiędzy personelem latającym, a tym pracującym na ziemi.

- Stewardesy i piloci są w posiadaniu końcówek systemu, do którego logują się tak, jak statystyczny Kowalski loguje się do banku - wyjaśnia Marcel Kasprzak, prezes MIS SA.

Zabezpieczeniem logowania podobnie jak w przypadku bankowych kont internetowych jest dodatkowy, unikalny kod PIN przesyłany na telefon komórkowy użytkownika. - Po wejściu do systemu pracownik, nawet z drugiego końca świata jest w stanie wypełnić wniosek urlopowy, zdać raport z lotu, czy przekazać informacje na temat sytuacji pogodowej - dodaje Kasprzak.

Dokument sporządzony elektronicznie przez pilota trafia do centrali. Obowiązuje zasada, że informacja jest wprowadzana do systemu tylko raz, a potem można ją już tylko przetwarzać lub przenosić do innych systemów, na przykład kadrowo-płacowych czy finansowo-księgowych. Pracownicy zyskują na czasie, a firma staje się bardziej efektywna.

Rozwiązanie zaproponowane przez MIS pozwala na migrację dokumentów poza Lotusa. Portal umożliwia bowiem korzystanie z systemu spoza platformy IBM, co jest szczególnie przydatne dla pracowników mobilnych, takich właśnie jak piloci, którzy nie mają stałego stanowiska pracy. Integracja między portalem a rozwiązaniami lotusowymi rozszerzyła też wachlarz procesów obsługiwanych przez platformę Lotus.

- Przyszłością informatyzacji linii lotniczej jest kokpit bez papierowych dokumentów - uważa Marcel Kasprzak, prezes MIS SA. - Elektroniczny obieg dokumentów i spraw czy elektroniczne zarządzanie procesami oznaczają nie tylko oszczędność czasu. To przede wszystkim większe bezpieczeństwo, które w branży lotniczej ma podwójną wartość - stwierdził.

Dzięki rozwiązaniom IT EuroLOT jest w stanie skutecznie zabezpieczać procedury, kontrolować poprawność wykonywania pewnych czynności oraz zabezpieczać się przed błędami i dowolnością.

EuroLOT S.A., to spółka należąca do Skarbu Państwa i Polskich Linii Lotniczych LOT, jest operatorem świadczącym usługi przewozowe głównie dla LOT. Obsługuje krajowe i zagraniczne porty regionalne. Samoloty ATR72 i ATR42 wykonują ok. 27 tys. lotów i przewożą blisko milion pasażerów rocznie. Na pokładach pasażerowie obsługiwani są przez personel własny EuroLOT-u.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
dareck 2010-06-24 19:19   
dareck - Profil dareck
disorder: to tylko dowód na to, że o funkcjonowaniu firmy nie decydują detale, (takie jak rodzaj systemu zarządzania przepływem informacji) :]
docentfurm 2010-06-24 00:30   
docentfurm - Profil docentfurm
tak mamy w Ryanair i jest to wygodne, szybkie i oszczędne
airchick 2010-06-23 22:16   
airchick - Profil airchick
trzeba poczekać na relacje pracowników jak taki system się sprawdza.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy