Zastrzeżenia Brukseli do nabycia ITA Airways przez Lufthansę

26 marca 2024 12:05
1 komentarz
Komisja Europejska wydała pisemne stanowisko o zastrzeżeniach w sprawie proponowanego nabycia udziałów ITA Airways przez Lufthansę.
Reklama
Wczoraj (25.03) Komisja Europejska opublikowała stanowisko o zastrzeżeniach, jakie budzi zaproponowane nabycie przez Lufthansę udziałów ITA Airways (ITA), następcy Alitalii. KE poinformowała Lufthansę i władze włoskiego Ministerstwo Gospodarki i Finansów (MEF) o wstępnym stanowisku w sprawie przejęcie kontroli nad ITA przez niemiecką spółkę.


KE uznała, że planowana konsolidacja może ograniczyć konkurencję na rynku przewozów pasażerskich na niektórych trasach z i do Włoch. Komisja wyraziła niepokój, że po zawarciu transakcji klienci mogą spotkać się ze wzrostem cen lub obniżoną jakością usług. Lufthansa i ITA obsługują rozległą siatkę połączeń ze swoich centrów przesiadkowych w Austrii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. KE zwróciła też uwagę, że Lufthansa zawarła umowy joint venture z United Airlines i Air Canada na trasach transatlantyckich, a także z All Nippon Airways na trasach do Japonii. Strony tych umów koordynują swoje działania w zakresie cen, oferowania, rozkładów i podziału przychodów.

W dniu 23 stycznia 2024 r. KE wszczęła szczegółowe dochodzenie, aby ocenić, czy nabycie przez Lufthansę udziałów w ITA może ograniczyć konkurencję w świadczeniu usług przewozu osób we Włoszech i poza nimi. Brukselscy urzędnicy przeprowadzili szeroko zakrojone dochodzenie, aby zrozumieć potencjalny wpływ planowanej transakcji. W wyniku tego szczegółowego badania KE wyraża obawę, że transakcja może zmniejszyć konkurencję na określonej liczbie tras krótko i długodystansowych oraz na lotnisku Mediolan Linate.

Na krótkich trasach łączących Włochy z krajami Europy Środkowej Lufthansa i ITA rywalizują głównie w lotach bezpośrednich, ale także przesiadkowych. Konkurencja na tych trasach wydaje się ograniczona i pochodzi głównie od tanich przewoźników, takich jak Ryanair, który w wielu przypadkach operuje z bardziej odległych lotnisk.


W relacjach długodystansowych między Włochami a USA, Kanadą i Japonia ITA oraz Lufthansa i jej partnerzy z umów joint venture konkurują w zakresie lotów bezpośrednich i przesiadkowych. Na tych trasach konkurencja innych linii lotniczych wydaje się niewystarczająca. W swojej ocenie KE traktuje działalność ITA, Lufthansy i jej partnerów joint venture, jako działalność jednego podmiotu po fuzji.

Konsolidacja może też stworzyć lub wzmocnić dominującą pozycję ITA na lotnisku Mediolan Linate, co mogłoby utrudnić konkurentom świadczenie usług transportu pasażerów z i do tego portu. Co roku miliony pasażerów podróżuje tymi trasami, a ich łączne, roczne wydatki wynoszą ponad 3 mld euro. Celem KE jest zapewnienie, aby transakcja nie wywołała negatywnych skutków dla klientów – zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw – w postaci wzrostu cen lub obniżki jakości.

KE jest zdania, że w przypadku braku zastosowania odpowiednich środków likwidacja ITA, jako niezależnej linii lotniczej może mieć negatywny wpływ na konkurencję na tych rynkach. Obawy KE dotyczą niewielkiej części wszystkich tras krótko i długodystansowych oraz pasażerów obsługiwanych na tych trasach przez ITA oraz Lufthansę i jej partnerów joint venture. Jednocześnie KE podkreśla, że jej obawy nie dotyczą zdecydowanej większości tras obsługiwanych przez ITA.


Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń to formalny etap dochodzenia, podczas którego KE informuje zainteresowane strony o podniesionych przeciwko nim zarzutach. Wysłanie dokumentu nie przesądza o ostatecznym wyniku dochodzenia. Lufthansa i MEF mają teraz możliwość udzielenia odpowiedzi w sprawie zastrzeżeń KE i zapoznania się z aktami sprawy oraz złożenia wniosku o wysłuchanie. Lufthansa i MEF mają również możliwość przedstawienia środków zaradczych w celu rozwiązania problemów dotyczących konkurencji stwierdzonych przez KE. Termin na złożenie propozycji środków naprawczych upływa z dniem 26 kwietnia 2024 r.

Transakcja została zgłoszona KE w dniu 30 listopada 2023 r. W dniu 8 stycznia 2024 r. Lufthansa przedstawiła odpowiedzi na niektóre wstępne zastrzeżenia KE. Zobowiązania w nich zawarte były jednak niewystarczające, zarówno pod względem zakresu, jak i skuteczności, aby oddalić wstępne obawy KE. W związku z tym KE wszczęła szczegółowe dochodzenie w stycznia 2024 r. i ma czas do dnia 6 czerwca 2024 r. na podjęcia finalnej decyzji.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

Pekka 2024-03-28 13:17   
Pekka - Profil Pekka
UE pod zarządem niemieckim ma skrzywdzić niemieckiego giganta? "Laecherlich" mówi Lufa...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy