Będzie kolejne lotnisko w Polsce? Białystok podpisał list intencyjny w sprawie jego budowy

22 listopada 2023 16:17
Już wkrótce będzie mogła ruszyć budowa lotniska na Krywlanach w Białymstoku. We wtorek (21.11) podpisano list intencyjny. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski liczy, że lokalne lotnisko będzie obsługiwało 4-6 operacji lotniczych dziennie.
Reklama
Jest to kolejny krok podjęty w tym roku w celu budowy pasażerskiego lotniska w Białymstoku. W sierpniu br. lotnisko na Krywlanach zostało wpisane na listę strategicznych projektów Białegostoku, natomiast w październiku podpisano pierwszy list intencyjny w sprawie rozbudowy białostockiego portu lotniczego. We wtorek prezydent Białegostoku, marszałek województwa podlaskiego i prezes PPL podpisali kolejny list intencyjny dotyczący m.in. finansowania projektu, harmonogramu prac itp. Sygnatariusze podkreślają, że północno-wschodnia Polska jest białą plamą na mapie lotniczej, którą trzeba wymazać.


- Doszliśmy do momentu, gdzie komplet partnerów z punktu widzenia naszego lotniska jest uzupełniony. Bardzo dziękuję za to, że doprowadzimy do tego, żebyśmy nie byli białą plamą na mapie przewozów lotniczych w Polsce. Mam nadzieję, że stworzymy zespół roboczy i będziemy mogli przygotować stosowną ofertę dotyczącą zakresu przedmiotowego lotniska na Krywlanach - tak żeby skroić je na miarę potrzeb obecnych i tych przyszłych. Jest bardzo ważne, abyśmy korzystali z pomocy i opinii profesjonalistów, w tym spółki Polskie Porty Lotnicze, która ma doświadczenie, dobre kadry i może przygotować analizy, które wskażą, co musimy zrobić, aby ten port funkcjonował. Aby można było go utrzymać w takim stopniu, by służył mieszkańcom i przedsiębiorcom. To jest najważniejsze – powiedział cytowany przez Kurier Poranny Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Na tę chwilę lotnisko posiada drogę startową, której budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 roku i została zakończona niecały rok później - we wrześniu 2018 roku. Wówczas budowa stanęła w miejscu. Aby białostockie lotnisko mogło w przyszłości przyjmować samoloty pasażerskie typu Airbus A320 czy Boeing 737, potrzebne jest wydłużenie drogi startowej, a w tym celu konieczna jesr wycinka okolicznych drzew.

- Białystok podjął się swego czasu budowy pasa startowego o długości ok 1,4 km, przy finansowym udziale ówczesnego samorządu województwa, ale sprawy utknęły w martwym punkcie i zostaliśmy sami. Tylko współpraca czynnika rządowego, w tym wypadku spółki PPL, marszałka i prezydenta może sprawić, że ruszymy z miejsca. A to polega na odblokowaniu w całości pasa, więc na tym, by pozbyć się przeszkód lotniczych (należy wyciąć okoliczne drzewa by rozbudować pas startowy – przyp. red.). Wtedy będzie można powiedzieć, jakie samoloty będą mogły tu startować i lądować - dodaje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Spółka Polskie Porty Lotnicze deklaruje gotowość wspierania inwestycji.

- W sprawach fundamentalnych, dotyczących infrastruktury, powinna być zgoda, niezależnie od innych podziałów. W ciągu sześciu tygodni jestem w Białymstoku drugi raz i jestem gotowy przyjeżdżać, ile będzie potrzeba. Polska potrzebuje rozwoju lotnictwa, Podlaskie również, a Polskie Porty Lotnicze mają w swojej misji niejako patronowanie pewnym przedsięwzięciom – podkreśla Stanisław Wojtera, prezes PPL.


Na tę chwilę Białystok jest największym ludnościowo miastem w Polsce, które nie posiada swojego lotniska, tak samo jak północno-wschodnia część Polski. Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Szymanach i w Warszawie (Okęcie i Modlin). Stolica województwa podlaskiego liczy 293 tys. mieszkańców, co plasuje Białystok pod względem ludności na dziesiątym miejscu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy